Ahşap Zeka Oyuncakları Ne Kadar Faydalı

Sitemizin bölümleri arasında da bulunan ahşap zeka oyunları sizce çocuklar için yararlı mı? Bu soruyu bu iş ile ilgilenenlere sorduğumuzda her zaman “Evet” yanıtını alıyoruz. Bunun nedeni ise eski zamanlarda Çinlilerin çocuklara bunları vermesi. Bu oyuncaklar ise yine Çin’de çocuklara eğitim veren kişiler tarafından üretilmiş.

Nedense ülkemizde çok yaygın olmasa da bu ürünlerin satışı için oldukça emek harcayan kişiler mevcut. Fakat bu ürünleri alan öğrenciler büyük oranda sıkılmaktalar. Bunu nedeni ise öğrencilerin sabrının az olması ve bir süre sonra bıkması. Bu ürünlerin her ne kadar çok fazla zor olan bir çözümü olsa da çözümünü öğrendikten sonra bunu yapmak çok kolaydır.  Asıl amaç ise bu oyuncakları önce açmak ve sonra tekrar eski haline getirmektir. Çoğu satış yapılan yer de bunların yapılışının görüntülerini paylaşmamaktadır.

Bu tür zeka oyunlarının en çok bilineni ise rubik küp (sinir küpüdür). Safranbolu yöresinde yapılan bu ürünlerin bir kısmı iç piyasada bir kısmı da gelen turistlere satılmaktadır. Fakat asıl kaynak Çin kökenli sitelerdir. Daha ucuz ve ücretsiz kargo seçeneği ile gelen oyuncaklar piyasaya sürülmektedir.

Öğrencilere olan faydası ise neredeyse yok gibi görünse de çocuğun sabırlı olmasından tutun da deneme yanılma yöntemleri geliştirmesine, problem çözme yeteneğinin gelişmesine veya çözüm üretmesine kadar bir çok faydası vardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir