|

Wifinin zararları

 Cep telefonlarının oluşturduğu manyetik dalgalar insan sağlığına zararlıdır,kavramını bazı kuruluşlar karşı çıkıyor. Peki wi-fi yani kablosuz internet bağlantısında durum ne?

wifi

Wi-fi dalgalarının insan sağlığına olumsuz etki yapacağını söyleyen uzmanların sayısı çoktur.Ama aksini iddia eden kesim de henüz bilimsel  araştırmalarda kesin sonuçların alınmamasından dolayı zararsız olduğunu savunmaktadır.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, wi-fi’ın frekansları mikrodalgaya benzeyen radyo dalgaları gibidir.. Bu neden ile  mikrodalga fırınlar ile ilgili kaygılar wi-fi için de geçerli olduğu düşünülmektedir.. Wi-fi sinyallerinin oluştuğu alanda buluna insanlara zarar verdiği iddia edilmektedir. Bu iki çeşit dalgay maruz kalmamız  rağmen wi-fi dalgaları,fırınlardaki mikrodalgalardan daha düşük şiddetlidir Yani kablosuz wifi internet bağlantısındaki dalgalar mikrodalga fırının yaydığı dalgalardan daha az zararlıdır.

Bu düşüncelerin aksine, bazı uzmanlar  wifi sinyallerine maruz kaldıktan yıllar sonra bile bir hasar oluşabileceği uyarısında bulunuyorlardır. Epidemiyoloji uzmanları ise henüz wifi sinyallerinin uzun süreli etkileri konusunda henüz kesin bulgulara sahip değillerdir. Bu sinyaller sağlığa zararı varsa bile bu çok düşük bir etkidir.

Uzmanlar aksi ispatlanana kadar kablusuz wifi cihazların oluşturduğu manyetik sinyallerin zararlarını, yaşantımızda bu cihazları kullanmadığımızda,ayağımızın bir kabloya takılıp düşmemiz olasılığıyla aynı olabileceğini söyliyorlar.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir