Sokakta Üşümeye Son

Konyalı iki mucitler sokakta üşümeyi engellemek için bir tasarım üretti. 6, 12 veya 24 volt ile çalışabilen ve araçlardaki elektrik sistemine bağlanabilen pantolon ve yelek üretti.

Projeyi üreten Adnan ve Uğur Kal ise şöyle konuştu: “Kışın özellikle motosiklet, traktör, iş makinası ve otomobil kullananların soğuktan korunlamalarını sağlamak için elektrik ve elektronik teknikeri olan kerdeşimle birlikte bu projeyi geliştirdik. Kıyafetlerin üzerine giyilebilen pantolon ve yelekler 6-12-24 volt elektrikle çalışıyor. Araçlarda bulunan çakmaklıklara takılarak kullanılabiliyor. Ayrıca motosiklerlerde de bir aparat yardımı ile elektrik sistemine bağlanarak çalışıyor. 30+30 toplamda 60 watt elektrik tüketiyor. Kıyafetimizi giyen kişiyi hiçbir şekilde elektrik çarpma riski de bulunmuyor. Yelek ve pantolonun içine döşenen rezistans kablo ısıyı dengeli bir şekilde vücuda dağıtıyor. Pantolon ve yelek 2 dakika içerisinde 40 derece sıcaklığa ulaşabiliyor. Rahatsız etmeden dengeli ve konforlu bir ısıtma sağlıyor.”

Similar Posts

2 Comments

  1. Doğudaki askerlerimiz için kullanılabilir.Zor kış şartlarında dağlarda üşüdüklerine eminim.

  2. Türkiye’de deha çok ama kıymet bilmiyorlar. Şu kış günlerinde oldukça faydalı bir icat ama elektrik çarpma riski olabilir. 24 wolt az olsa da o soğukta insaları oldukça etkiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir