Pkk ne zaman çekilecek?

Pkk ne zaman çekilecek? sorusunun cevabı Kandil’den basın açıklaması ile duyuruldu.Pkk’nın gerçek niyetleri yavaş yavaş belirmeye başladı.Aralarında yabacı basın mensuplarının da bulunduğu çok sayıda gazeteci Erbil’den karayoluyla Kandil Dağı yakınlarındaki Kandil beldesinde.Kandil’den ilk açıklama geldi. PKK, Mayıs’ın ilk haftasında çekileceğini açıkladı.

Geri çekilmeye ilişkin basın toplantısını izlemek üzere 50’den fazla gazeteci Kandil’e gitti. Şu an açıklama yapılıyor.

Murat Karayılan, Zeki Şengali, Hacer Zagros basın açıklamasını gerçekleştiren isimler

İlk olarak Murat Karayılan, Öcalan’ın Time dergisi tarafından en etkili 100 kişi arasında gösteridiği için Öcalan’ın tanıtım yazısını yazan Sinn Fein ve Garry Adams’a teşekkür etti.

          “GERİ ÇEKİLME SÜRECİ BAŞLADI”

Murat Karayılan, geri çekilme sürecinin başladığını açıkladı.

                     PKK 8 MAYIS’TA ÇEKİLECEK

Terör örgütü PKK 8Mayıs’ta (Mayıs’ın ilk haftası) çekilmenin başlayacağını açıkladı. PKK kademeli olarak disiplinli bir şekilde Kuzey Irak’a çekilecek! Karayılan, geri çekilme sürecinde Öcalan’la doğrudan iletişim şartlarının oluşturulması gerektiğini açıkladı. 

                      SİLAHLARI GÖMMEK YOK

Karayılan, PKK’nın silahlarıyla beraber çekileceğini de açıkladı. 

                     GERİ ÇEKİLME SÜRECİNDE İZLENECEK YOL

Sürecin kesintiye uğramaması için temel olan bazı hususlar 6 madde halinde açıklandı. Pkk ne istiyor? işte detaylar:

1- PKK’lılar hiçbir çatışmaya mahal vermeyecek şekilde, kendi inisiyatifiyle, öteden beri kullandığı güzergâhları kullanarak, bir örgütlülük ve disiplin içinde geri çekilme işlemini pratikleştirecektir.

2- Devam eden hazırlıklar temelinde geri çekilme, 8 Mayıs 2013 tarihinde başlayacaktır. Geri çekilme, kademeli gruplar halinde planlanmış olup, PKK’lıların hareket tarzı, gizliliği ve disiplini temelinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması hedeflenecektir.

3- Geri çekilmede PKK’lıların gelip üsleneceği yer Kuzey Irak’tır.

4- Geri çekilme esnasında Türk ordu güçlerinin de aynı duyarlılık ve ciddiyetle hareket etmesi bir zorunluluktur. Geri çekilen PKK’lılara yönelik herhangi bir saldırı, operasyon, bombardıman olması halinde geri çekilme derhal durdurulacak ve meşru savunma temelinde güçlerimiz misilleme hakkını kullanacaklardır.

5- PKK’lılar çekilirken, Türk devlet güçlerinin de buna paralel olarak, herhangi bir askeri aktivite ve çatışmaya neden olabilecek tahriklerde bulunmaması ve fırsatçı yaklaşımlara yer vermemesi gerekmektedir. Bununla birlikte, geri çekilme sürecinin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için, daha önce Abdullah Öcalan’ın mektuplarla ifade ettiği ve devletin de bilgisi dahilinde olan hususlara dikkat edilmesi önemli olacaktır.

6- Bağımsız heyetlerce sürecin izlenmesi, her iki taraftan da engel olabilecek hatalı yanları tespit etmesi, sürecin sağlıklı gelişmesine imkan sunacaktır.

                     ÇEKİLME SÜRECİ 3 AŞAMADAN OLUŞACAK

Karayılan “Uygulanmakta olan ateşkes ve PKK’lıların başarılı bir biçimde geri çekilmesiyle birlikte birinci aşama sona erecek ve ikinci aşama başlamış olacaktır.” dedi.

İkinci aşama, sorunun kalıcı çözümü için, daha çok devletin ve hükümetin yükümlülüklerini yerine getireceği aşama olarak belirtildi.

                            YENİ ANAYASA VURGUSU

Bu süreçte atılacak bazı adımlarsa şu şekilde açıklandı:

“Anayasal çözüm çerçevesinde yapılacak reformlarla Türkiye’nin gerçek anlamda demokratikleştirilmesi ve Kürt sorununun çözüme kavuşturulmasının koşulları doğmuş olacaktır. Koruculuk, özel tim, vb. tüm özel savaş yapılarının devre dışı edilmesi ve demokratik sivil toplum zihniyetine uygun bir ortamın oluşturulması gereklidir. Özellikle Türkiye’nin demokratikleşmesini sağlayacak, Kürt halkının inkarını sona erdirecek, varlığını ve özgürlüğünü kabul edecek, tüm kimliklerin, inançların ve mezheplerin hak ve özgürlüklerini garanti altına alacak, eşitliğini sağlayacak olan yeni demokratik bir anayasanın yapılması hayatidir.”

                               NORMALLEŞME SÜRECİ

Normalleşme süreci olarak altı çizilen üçüncü aşama ise şöyle formüle edildi:

“Bu görevin gerçekleşmesiyle birlikte, üçüncü aşama olan ‘normalleşme süreci’ başlamış olacaktır. Normalleşme süreci, barışın kalıcılaşması, toplumsal uzlaşma, eşitlikler sürecidir.”

                       YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLAMASIDIR

Çatışmaların sona erdirilmesi, sorunların silahla değil siyaset ve diyalogla çözümden yana olduklarını söyleyen Karayılan şunları söyledi:

“Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla başlattığımız bu süreç, sadece Türkiye’deki Kürt sorununun çözümü değil, tüm parçalarda Kürt sorununun çözümü ve Ortadoğu’daki çatışma sürecinin sona erdirilerek, bütün sorunların silahla değil, siyaset ve diyalogla çözümüne yol açabilecek yeni bir dönemin başlatılmasıdır. Gelinen aşamada bölge halkları çatışmalardan yorgun düşmüş, eşitlik ve kardeşlik temelinde sorunların çözümü bir aciliyet haline gelmiş bulunmaktadır. Ortadoğu ve Orta Asya halkları, çatışmalara son verecek barışçıl yeni bir sürece ekmek ve su kadar ihtiyaç hissetmektedir.”

“Geliştirdiğimiz bu süreç, Kürt sorununun çözümü temelinde Ortadoğu bölgesinde barış içinde bir arada yaşama, özgürlük, demokrasi ve istikrarın geliştirilmesinde önemli bir adım durumundadır” diyen Karayılan; Ortadoğu’daki politikalarında bir değişikliğin olmayacağını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu adımla birlikte mevcut durumda Ortadoğu’da var olan denge ve çatışma sürecine ilişkin politikamızda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Ortadoğu’ya dönük politikamız, mevcut çatışmalara taraf olmayan ‘üçüncü çizgi’ dediğimiz halkların kardeşlik, demokrasi ve özgürlük çizgisidir. Yeni dönemde de bu çizgiyi sürdürmeye devam edecektir.”

                            “ULUSLARARASI GÜÇLERE DESTEK ÇAĞRISI”

Karayılan sözlerini şöyle sürdürdü:

”Kürt sorunu sadece bölgesel bir sorun değil, aynı zamanda uluslararası bir sorundur. Kürt halkının soykırım, katliam ve ağır trajediler yaşamasına yol açan Kürt inkar siyasetinin geliştirilmesinde uluslararası güçlerin de önemli oranda rolü olmuştur. Bugün bu haksızlığın giderilmesinde ve sorunun çözülmesinde de bu uluslararası güçlere önemli roller düşmektedir. Bu açıdan başta ABD, AB ve Rusya olmak üzere tüm uluslararası güçleri Kürt sorununun çözümüne dönük başlattığımız bu hamlenin başarısı için destek sunmaya çağırıyoruz.”

Murat Karayılan toplantıyı şu sözlerle bitirdi:

“Özgürlüğe, demokrasiye ve eşitlik hukukuna dayalı, kardeşliğe ve barışa inanan, emek veren, mücadele eden, dostluğunu ve katkısını esirgemeyen herkesi yürekten selamlıyor, saygılarımızı sunuyoruz.”

                                       TOPLANTIDAN NOTLAR

                           BASIN TOPLANTISI NEDEN GECİKTİ

Gecikmeyle ilgili bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre açıklama, bölgede keşif uçuşu yapıldığı için gecikti.

***

              ANADOLU AJANSI DA KANDİL’DE

Kandil’deki basın toplantısı için 100’ün üzerinde gazetecinin BDP Erbil Temsilciliği’ne isim bildirdiği öğrenildi. Başvuranlar arasında Türkiye’de yayın yapan basın kuruluşlarının yanı sıra; çok sayıda ülkeye servis yapan BBC, Reuters, El Cezire, AP gibi ajans ve televizyonlar da yer alıyor.

Öte yandan Türkiye’nin resmi ajansı Anadolu Ajansı da ilk defa PKK’nın bir etkinliğini izleyecek.

***

                       GAZETECİLER KANDİL’DE

Gazetecilerin isimlerini ve hangi kuruluşta görev yapıklarına ilişkin bilgileri alan örgüt mensupları, canlı yayın araçlarının girişine izin vermeyerek, geri gönderdi.

Kandil Belediyesi önünde bekletilen gazetecilerin, basın toplantısının düzenleneceği yere götürüleceği bildirildi.

                 CEP TELEFONU YASAĞI

Öte yandan terör örgütü PKK üyeleri, basın mensuplarına uyacakları kurallarla ilgili bilgi verdi.

Bölgeye konvoy halinde gidileceği, cep telefonlarının alınmayacağı, basın toplantısı saatinin daha sonra açıklanacağı ifade edildi.

                  NUÇE TV CANLI YAYIN YAPACAK

Karayılan’ın tarihi geri çekilme çağrısını PKK’ya yakınlığıyla bilinen Nuçe TV canlı yayınlayacak. Bu kanal dışında canlı yayına izin verilmeyeceği açıklandı.

                          GAZETECİLERE TAVUK PİLAV

Gazetecilere verilen yemekte tavuk, pilav, salata ve meşrubat yer aldı.

Burada gazetecilere verilecek öğle yemeğinden sonra Kandil’in başka bir bölgesinde Murat Karayılan silahlı PKK’lıların Türkiye’den çekilmesiyle ilgili detaylı bir açıklama yapacak. Karayılan gazetecilerin sorularını da yanıtlayacak.

Kaynak:http://www.haber7.com/guncel/haber/1018334-karayilan-pkknin-cekilecegi-tarihi-acikladi

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir