Orta Öğretimde Doğrudan Geçme, Ortalama İle Geçme ve Sorumlu Geçme

Doğrudan sınıf geçme

Karnede değerlendirilen bütün dersler başarılı ise öğrenci sınıfı doğrudan geçer. “Başarılı” kelimesinin karşılığı yıl sonu notunun 2,3,4 veya 5 olmasıdır (100 üzerinden en az 45). Yani bir dersten başarılı olmak için yıl sonu notunun en az 2 olması gerekir. Buna ek olarak öğrenci, herhangi bir dersten birinci dönem 5 almış olsa dahi ikinci dönemde bu dersten başarısız olduğu halde (45 den az bir not aldığı halde) o dersten başarısız kabul edilir. ve doğrudan sınıf geçemez.

 

Ortalama İle Sınıf Geçme

Herhangi bir dersin yıl sonu yada ikinci dönem notu başarısız ise doğrudan sınıf geçme hakkı ortadan kalkar. Bu durumdaki öğrencilerin yıl sonu başarı notuna bakılır. Bu not 100 üzerinden ders saati ile çarpılıp bölünerek hesaplanır. Bu hesaplamadan çıkan sonuç yıl sonu başarı notudur. Okul türlerine göre farklılık gösteren barajı geçen öğrenci başarısız dersleri bulunsa bile o derslerdende başarılı sayılır.  Sorumluluk sınavına girmesine gerek yoktur. Ortalama ile yalnızca Dil ve Anlatım  Eğer istenirse okul idaresi ile görüşülüp yaz tatilinde yapılacak olan ortalama yükseltme sınavı ile ortalama yükseltilebilir.

Sorumlu Geçme

Eğer bir öğrenci doğrudan veya ortalama ile geçemiyorsa, yani yıl sonu başarı notu barajın altında ve zayıf dersleri varsa o derslerden kalır. Öğrenci sınıf tekrarı yapmaz. Sadece dersten kalmıştır. 9. sınıf için en fazla 3 zayıf ile sınıf geçilebilir.  Öğrenci bu zayıfları ortalama yükseltme sınavına girerek yada her yıl  şubat ve eylül aylarında yapılan sorumluluk sınavına girerek düzeltebilir. Ortalama yükseltme sınavı isteğe bağlı olmasına rağmen sorumluluk sınavı alttan dersi olan öğrenciler için zorunludur.

Similar Posts

90 Comments

 1. türkçe :1 matematik :1 sosyal 1 ingilizce 1 fen : beden:5 müzik :5 görsel sanatlar 4 twknoloji tasarım 4 din : 4 sınıfta kalırmıyım 6. sınıf acil cevap lazıım !

 2. ben 6. sınıf öğrencisiyim ve ortalamam 50,07 sınıfta kalırmıyım ?

   1. peki en az ortalamanın kaç olması gerek ? il defa düz geçiyorum 4-5 ve ! dönem taktirle geçtim . onların bi yararı olurmu ?

   2. bende 6. sınıf öğrencisiyim fenim : 4 din : 4 beden :4 müzik:5 teknoloji tasarım:4 türkçe : 1 matematık :1 sosyal :1 ingilizce :1 görsel sanatlar 4 sınıfta kalırmıyım ?

 3. ortalaması 2 nin altında fakat 2 tane zayıfı var sınıfı geçebilirmi

 4. iki dönemde kimya ortalamam 0. ortalamayla sınıfı geçiyorm ama bu ders için yinede sorumluluk sınavına girmek zorunda mıyım ? acil cevap

 5. birinci dönem kimyam 0 düştü ikinci dönemde 0 düştü ortalamayla sınıfı geçiyorum, yine de o dersin sorumluluk sınavına girmek zorunda mıyım ? acil cevap lütfen

 6. benim 9. sınıfta 5 zayıf vardı sınava girmedim ama ortlama ile geçtim şimdi 1 zayıf gelse sınıfta kalırmıyım

  1. Eğer ortalama ile geçtiysen zayıflarının tümünden başarılı sayılırsın. Yani almış olduğun ders yok.

   Her zaman söylediğim gibi; yine de okul idaresine de danışın.

 7. benim ortalamam 3 üstüünde gelirse zayıfım da 4 ün üstünde gelirse ortalama ile geçermiyim?

 8. bn 9.uncu sınıfa gidiyorum ama 2 dersten sorumluğum ve sınava girmedim 🙁 sınıfta kalırmıyım.

 9. benim 5 tane zayıfım vardı coğrafya.matematil.geometri.t.edebiyatı ve biyolojiydi..ben sorumluluk sınavlarında coğrafyayı kurtardım.matematikdende 75 aldım. ve geri kalan 3 taneyi kurtaramadım…ama ortalama ile geçtim…şimdi ben ortalama ile geçtiğim için 3 tane zayıf için sınava girmicem demi? yoksa giricemmi yardım edin ….

 10. 9. sınıftan bir tane 10. sınıftan bir tane olmak üzere toplam 2 zayıfım var.sorumlu geçtim
  mezun olmam için bunları vermem gerekiyormu.

  1. Sorumlu mu geçtin yoksa ortalama ile mi geçtin? Normalde 1 zayıf ile ortalama geçtin oluyor. Ama sorumlu ise mutlaka vermelisin diplomayı alana kadar.

 11. Ya Arkadaşlar benim 3 tane sıfırım var ben sınıfı sorumlu olarak geçebilirmiyim ortalamam tutmuyo 🙁

  1. 9.sınıfta isen evet geçebilirsin. ama 10 ve 11.sınıfta geçemezsin.

 12. arkadaşlar ben 9. sınıf çğrencisiyim 5 tane zayıfım vardı ortalama yükseltme sınavalarına girdim 3’e düşürdüm ama ortalamam yetmiyo geçe bilirimiyim?

   1. kardeş benim 3 tane zayıfım vardı tarih matematik dil anlatım (dil anlatım ve tarih dersini verdim) matematik dersi kaldı sınıfı geçermiyim?

 13. meraba. ben 10. sınıftan 11.sınıfa geçmeye çalışan bi öğrenciyim 🙁 ilk dönem 4 ikinci dönemde 5 zayıfım vardı. hazirandaki ortalama yükseltme sınavına girdim 4 dersten fakat 2 tanesini verebildim. ortalamam 2.50 nin altında ve geride 3 tane zayıfım kaldı. bunlarda bir tanesini versem ama ortalamam 2.50 nin altında olsam geçer myim ? okul bitene kadarda o kalanları veririm . çok merak ediyorum lütfen soruma biri ynt versin şimdiden teşekkürler …

  1. Evet verirsen 2 tane sorumlu olarak sınıfı geçebilirsin. 2,50 nin üstüne çıkabilirsen de normal geçersin.

 14. ben 10.sınıfa geçtim ama sorumlu geçtim ve duyduğuma göre sorumlu geçenler istediği bölüme gidemiyormuş ben düz lisede okuyorum eşit ağırılağa gitmek istiyorum ortalamam 2.41 lütfen cevap verin yardıma ihtiyacım var

  1. Sorumlu geçmekle ilgisi yok. Belli bir ortalama var sayısal ve eşit ağırlık seçmek için alan dersleri ortalaman fazla ise geçebiliyorsun

 15. acil yardım lütfen! ben anadolu lisesi lise 4 e geçtim… sorumlu dersim yok diye biliyorum…hep ortalam ile geçtim 3 yıl boyunca…ve hiç bir zaman hiç bir dersten herhangi bir sınava girmek zorunda deilim deil mi? 9.sınıfta mat ve fizik 2. dönem 1 düştü…10 sınıfta ing. 2. dönem bir düştü…11.sınıfta da mat ve geo. 2.dönem 1 düştü…hepsinde de ortalama ile geçti yazıyordu…lütfen yardım edin

 16. bn 9.sınıfı bitirdim. bir tarihim 1. ortalama ile geçtim onu vermek zorundamıyım.

 17. Ben Lise 3 e doğrudan geçtim düz lisedeyim.9.sınıftan 2 tane sorumlulugum var haziranda girdim geçemedim eylülde yine gircem geçemezsem sınıf tekrarı filan olmuyor değilmi

  1. Hayır sınıf tekrarı olmamaktadır. Yalnız Lise sonuna kadar bu dersleri vermek zorundasınız. Yoksa diploma vermiyorlar.

   1. şimdi eylülde girsem geçemezsem 11.sınıfa devam ediyorum değilmi hazirandada veremedim.hiç bir zaman kalınmıyor sorumluluktan. yazın en fazla 4 ders falan dediler kfm karıştı o yüzden birazda..

    1. Evet hiç bir zaman kalınmıyor sorumluluktan Fakat Lise sonu bitirdikten sonra sorumlu derslerin kaldı ise diploma vermiyorlar. O dersleri mutlaka vermek zorundasın.

 18. bnım ıkı tane zayıfım var dıl anlatım bıde temel elektronık sıstemlerı..karnede sorumlu gectı yazıyor…ben sorumluluk sınavlarına gırdım veremedım kaldımmı şımdı ?

  1. Hayır. Dil ve anlatım dersini mutlaka lise son sınıfının sonuna kadar sorumluluk sınavlarına girip vermelisin. Veremezsen diploma alıp mezun olamazsın.

 19. S.a arkadaşım benım ortalamam 2.52 ydi dil anlatım edbyt kimya dersim zayftı ve ben sorumluluk sınavına girdim 3 gün önce dil anlatım. dil anlatım dersi karneme 38 den 1 düşmüştü sorumluluk sınavında ise 20 alırsam ortalamam2.48 e filan düşüyor ve sınıftammı kalıyorm bi cvp attabilrmsn acaba acil. teşşekür ederm

  1. Girdiğin sınav ortalama yükseltme mi, sorumluluk mu?

   Eğer ortalama yükseltme ise ortalama düşürme şansında var. Yani diğer derslerde tehlikeye girebilir ama her zaman söylediğim gibi okula bir danış.

   1. krds ortalama yükseltme dediler bize ama e okulda dil anlatm sorumluluk sınavı yazıyor

    1. Tam olarak bilmeyerek dil ve anlatım dersi sende sorumlu olarak gözüktüğü için sorumluluk sınavı olarak geçebilir. Daha iyi bilgi için okul müdüründen yada yardımcılarından bilgi alabilirsiniz.

  2. Hayır. 1 ile 0 ı topluyorsun 2 ye bölüyosun buçukları tamamlıyor sistem. 1 geliyor. Not üzerinden toplama yapılmıyor ortalama yükseltmede.

   1. ya ortalamam 2.47 e düşerse ve dil anlatımı eylülde veremezsem kalıyormuyum sınfta

    1. sana tavsiyem korkuyorsan düşürmekte girme sınavlara sorumlu geç. Şubat ayındaki sorumluluk sınavına girip verirsin

     1. ama kardeş 3 gün önce girdim ona düşürme ihtimalm yüksek büyük ihtimalde düşcek nolcak şmdi .s

     2. Sonucu bekle. Ondan sonra git müdür yardımcısı ile görüş düşürmemiştir diye tahmin ediyorum ama yinede konuş düşürdü ise ağustos ortalarına doğru 2. ortalama yükseltme sınavı olacak büyük ihtimal o sınava katılıp mutlaka yükseltmen gerekecek.

     3. peki krds sorumluluk sınavı ise girdiğim ortalamamı düşürmezse dil anlatımı seneye bırakırım geçerm demi ?

     4. evet tabiki geçersin. son diploma aldığın güne kadar yılda 2 defa girebilirsin sınava.

 20. ortlmam 2,50 yi qeçti dzlisdeym ama 5 zayfm war snfı qeçtn diyrlr ama o iki derstn seneye sormluluqa qrsem olur mu bu sene qremycmde ailvi durmlrdn 🙁

  1. Maalesef giremezsin.Bu sene de sadece ortalama yükseltmeye girersin. Sorumluluk sınavlarına sadece sorumlu olduğun derslerden girdiğin için, senin sorumlu dersin olmadığından dolayı giremezsin.

 21. lise bitince alttan kalan sorumlu dersleri verme süresi ne kadar bide veremediqimiz zaman ne oluyor 3 tane dersim var toplamda..

  (Yorum düzenlenmiştir)

  1. öyle bir süre bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman verebilirsiniz.

  1. dil ve anlatım dersinden ortalama yükseltmeye girmiycem o zmn saqoln.d

 22. 11 sınıf sosyal bölümündeym karneme üç tane zayıf geldi dil anlatım edebiyat inkilap tarihi ama ortalama 2.57 karnede dil anlatımdan sorumlu geçtim yazıyor dil ve anlatım dersim ilk dönem 3 ikinci dönem 1 di ortalama 2 oluyor yıl sonun da ve 2.5:10 kredi kazandım ondan eger ortalama yükseltmeye girip 0 alırsam 10 kredi silinip sınıfta kalırmıyım

  1. Kesin bir cevabım yok fakat öğretmenlerin notu düşürecek bir puan vereceklerini sanmıyorum. Göze alamıyorum diyorsan zaten sınıfı geçmişsin. Bekle, dil ve anlatımdan sorumluluğa gir. Onda düşürme şansın da yok.

 23. düz lisedeym ortlamm 2,55 5 tne zayfm wr snfı qeçtm mi eğer geçtysem seneye sormluluğamı girmm gerekr?

 24. teşekkürler benim okula gidip okul müdüryle görüşme me gerek var mı bu konuyla ilgili yoksa içim rahat bir şekilde seçeceğim alanın derslerine mi çalışayım.Bir de kafanızı şişirdiysem özür dilerim…

  1. Rahat rahat çalışabilirsin derslerine 🙂 Benimde lise 2 bitti. Matematik zayıftı ama ortalama ile ondanda başarılı sayıldım. İçini rahatlatmak istersen Karnenin arka tarafında yazanları oku yeterli olur 🙂 “Bir de kafanızı şişirdiysem özür dilerim…” ne demek… 🙂

 25. peki karnedeki ağırlık notumu etkiler mi bir de ortalama yükseltme sınavına girmezsem diplomam verilir mi

  1. Ağırlık notun hesaplanırken o not zayıf olarak ortalamayı düşürür. Eğer zayıf olan dersin dil ve anlatım değilse ortalama ile geçtiğin için bütün derslerden BAŞARILI sayılırsın. Yani diploma almanda sorun yok.

 26. merhaba.
  benim ilk dönem matematigim 55 ten 3 düştü.2. dönem 43 den 1
  ortalama yukseltme sınavım haziranın 27 sinde
  ben sınav için forum aldım forumu doldurup müdür yardımcısına verdim.
  sınava girmesem notumu etkilermi yoksa notum aynımı kalır acil cevap verirseniz sevinirim.

  1. Bu soruya bir cevabım yok. Ama internette biraz baktım. Not etkilenmez deniliyor. Kesin değil. Sen yinede okula bi danış.

 27. ben 9.sınıf öğrencisiyim ortalama ile geçtim bir dersim zayıf ortalama yükseltme sınavına girmesem olur mu ne olur çabuk cevap yazsanız çok mutlu olurum

  1. Ortalama ile geçtiğin için dil anlatım hariç hiç bir başarısız dersten sorumlu olmassın. Bahsettiğin ders dil ve anlatım değilse sorun yok, sorumlu değilsin zaten. Yani sınıfı zayıfsız geçmişsin gibi sayılır.

 28. kızımın 7 zayıfı var önceki sınıflardan sorumlu dersi yok.4 dersten yükseltme sınavına girecek 2.15 yıl sonu puanı.ayrıca karne yıl sonunda 5 düşmüş zayıfları fakat 2. dönem notları gözönüne alınıyormuş sanırım

 29. ben 9. sınıf öğrencisiyim karnemde sorumlu olduğu dersler bölümünde dil anlatım yazıyor sınıfı sorumlu geçtin yazıyor ben şimdi kaldım mı? bana eylüldeki sınavlara girmem gerektiği söylendi.
  bu sınava girmesem ne olur?

  1. İlk önce şunu söylüyüm ”Sınıfı Geçtin” için rahatlasın. Dil ve anlatım dersi için lise 4 e kadar istediğin sene sorumluluk sınavlarına girip en az 45 yani 2 almalısın.Almazsam sınavlara girmezsem ne olur diyorsan Diploma verilmiyor. Liseyi bitirmek için mecbursun bu dersi vermeye.Bu sene yaklaşık 1 hafta sonra olan ortalama yükseltme sınavlarına gir ve geç bilgilerin taze iken sonra çok daha zor oluyor.

 30. öncelikle merhaba benim 3 tane zayıfım var matematik,edebiyat,coğrafya yıl sonu ortalalam 2,41 karnemde sorumlu geçti yazıyor. sizce sınıfı geçtim mi yoksa dersleri yazın vermek zorundamıyım

  1. Açıklamaya başlamadan önce şunu söyleyeyim ki için rahat oku 🙂 “Sınıfı geçtin, belirttiğin derslerden kaldın.” Peki dersleri nasıl vereceksin?

   Karnenin arka tarafındada yazdığı üzere yılsonu ortalaması Düz Liseler için : 2,50 Anadolu ve Anadolu Meslek Liseleri için: 3,00 Fen Liseleri için 3,50 ve üzerinde olan öğrenciler Dil ve Anlatım dersi hariç diğer başarısız derslerden sorumlu olmaz, başarılı sayılırlar. Senin -düz lise olduğunu düşünürsek- ortalaman 2,50 değerinin altında olduğu için o derslerden sorumlusun.

   Bu dersleri yazın açılan sınavlarda (Yükseltme sınavları) verebilirsin ama zorunlu değil. O sınav sadece not yükseltme sınavı. Yani 4′ü 5 yapmak içinde giriliyor. Bu sınava en fazla 4 adet dersi yükseltmek için girebilirsin.

   Sorumlu kaldığın dersler için birdahaki yıl içinde yapılan Sorumluluk sınıvlarına gireceksin. Bu sınav sorumlu dersleri bulunan öğrenciler için yapılır. Sanırım yılda iki defa yapılıyor. Ama imkanın varsa yükseltme sınavlarında bu işi bitir. Seneye bırakma. Bunun içinde okul idaresi ile bi görüş. Başvuru süreci hakkında bilgim yok.

 31. ortalama ile geçmede 85 ten 5 alma ile 100 den 5 alma arasından bi fark yok bu sistem kaldırılmadı mı 5 üzerinden deil de 100 üzerinden hesaplanmıyo mu..

  1. 2007-2008 döneminden itibaren 100 lük sisteme geçildi. Makaledeki değerler düzeltildi. İlginiz için teşekkür ederim.

Comments are closed.