Odaklanma Sorunu ve Dikkat Dağınıklığı

Eğer dikkat dağınıklığınız veya odaklanma sorununuz varsa işte bununla başa çıkma yöntemleri.

Eğer sürekli ilginiz başka yerlere kayıyor ve sürekli kendinizi başka alemlerde buluyorsanız veya ders dinlerken hayallere dalıyor sürekli unuttuğunuz bir şeyler oluyorsa bunlar dikkat dağınıklığının sonucudur.

Dikkat bildiğimiz üzere uyanıklılık halidir. Eğer dikkat dağınıklığınız varsa hemen ilginiz başka yöne kayabilir. Gençler ve yetişkinlerde karşımıza çıkan bu olayı kendinizde farkına varabilirsiniz.

Farkına vardığınızda ise öncelikle kendiniz mücadele etmelisiniz. Mesela dikkat dağınıklığınız varsa bunun üstesinden gelmek için sürekli çaba içinde olmalısınır. Ne gibi? Dikkatinizin dağıldığını hissettiğiniz anda hemen dikkatinizi toplayın. Dikkatinizi dağıtmamak için çaba gösterin. Çok dikkat isteyen işlerle uğraşın. Hala sorunu çözemiyorsanız profesyonel bir destek alın. Eğer okumada bu dikkat dağınıklı sorunu yaşıyorsanız o zaman da hızlı okuma tekniklerini inceleyin.

Dikkat dağınıklığınızı nasıl anlarsınız? Dikkat dağınıklığına sahip kişiler şunları yapar:

 • Belirli bir şeyle çok kısa süre ilgilenebilirler.
 • Sık sık bir oyundan diğerine geçerler.
 • Faaliyetleri sürdüremez, yarım bırakırlar.
 • Dersi dikkatle dinleyemezler, etrafı ile daha çok ilgilenirler.
 • Sakardırlar, sık sık yaralanabilirler.
 • Ev ödevlerini almayı unuturlar ya da eksik alırlar.
 • Eşyalarını tam olarak getirmezler, kaybederler.
 • Dağınıklıkları vardır, defter vb. gereçlerinin düzenleri bozuktur.
 • Gelişim düzeyi içinde geç olgunlaşırlar.
 • Öğretmenlerle ilişkilerinde sorunlar yaşarlar. Karşılık veren, saygısız, ilgisiz bir öğrenci olabilirler.
 • Zekalarına uygun hayat başarısı gösteremezler.
 • Algıladıklarını örgütlemede, organize etmede mesela okuduklarını anlamlandırmada güçlük çekerler. (“p, b, d” harflerini çoğu kez karıştırırlar.)
 • İyi arkadaş ilişkileri kurmada zorlanırlar.

Dikkat dağınıklığının nedenleri ise şunlardır:

 • Beyindeki bazı alanlardaki hormonel dengesizlik (DEB gösterenlerin promotor korteks ve üst prefrontal kortekste daha düşük serebral glukoz metabolizmasından söz edilmektedir.)
 • Doğum öncesi ve doğum sırası etkenler
 • Duyu organlarında (görme – işitme organları) patolojiler
 • Psikolojik etkenler.
 • Genetik ve çevresel faktörler.

Dikkat dağınıklığı veya odaklanma sorunu yaşayan kişilere tavsiyelerimiz ise şu şekilde:

 • Öncelikle dikkat dağınıklığı hakkında bilgi sahibi olun.
 • Çocuğun davranışlarını ya da derslerle ilgili yaşadığı sıkıntılarını yaramazlık ya da tembellik olarak yorumlamayın.
 • Evde vereceğiniz görevlerle ( ilk önce onun da hoşuna giden görevleri tercih etmelisiniz) dikkat yoğunluğunu ve süresini artırın.
 • Davranışları ile ilgili daha sık geri bildirimde bulunun, sonuçlarını paylaşın.
 • Dikkatli davranışlarını ödüllendirin (ödülün her zaman maddi olması gerekmez, ebeveynin ilgisi ve mutlu olduğunu göstermesi yeterli olabilir).
 • Çocuk kendisinden beklenilenin ne olduğunu tam anlamıyla bilmelidir. Bu nedenle beklentilerinizi açıklayın. Ve beklentilerinizde tutarlı olun.
 • Büyük resimli kitaplar alın ve okutun.
 • Bilmece çözmek, resimleri eşlemek gibi hafıza ve dikkat üzerine olumlu etkiler yapacak etkin­likler tercih edin.
 • Boyama, boncuk dizme ve el işlerine teşvik edin.

Similar Posts

44 Comments

 1. Arkadaşlar hepimize allah kolaylık versin hepinizin yazdiklarinizi okudum aynisi bendede var benzerlik g ilaç kullan mak isterim bana en iyi ilacı tavsiye edermisiniz

 2. Merhaba
  Benim sorunum odaklanamamamı pek bilmiyorum;ben çevremdeki bir çok şeye aynı anda odaklana biliyorum mesela biriyle konuşurken başkasının yaptığını görüp duyuyorum yada bir arkadaşım bana bir şey anlatıyor ve ben onu dinlemiyorsam bana bir soru yönelttiğinde anlattığı şeyin bir kısmı aklıma gelip cevap verebiliyorum.Ama hal boyle olunca tek bir yere odaklanamadığımdan dolayı tam verim alamıyorum bulunduğum ortamdaki olaylara sanki beynim %50 bu konuya %35 şuna %15 diğerine diye ayrılıyor ve tam verim sağlayamıyorum.İlaç tedavisi başlattılar.Şuan en yüksek dozu alıyorum ama az da olsa aynı sorunu yaşıyorum ve 2 yıldır kulladığım ilaç beni çok uyuşuk bir hale getirdi.İlaç alamadan görev ve sorumluluklarımı yerine getirmem zorlaştı.
  BUNUN BİR ÇÖZÜMÜ VAR MIDIR? NE YAPMALIYIM

 3. arkadaslar bndede ayni sorun var ama bn doktorlarin dedigi gibi semptomlari bastiriorum size tavsiyem odaklanma sorununuz oldugunu kabul edip pes etmeyin odaklanamiorsaniz tekrar deneyin ve tekrar deneyin olana kadar bu zuhnimizin bize oynadigi bir oyun sakn pes etmeyin cok mu yorgunsunuz kalkin koşun vucudunuzun dedigini yapmayin kontrolu elinize alin ve elinizden geldigince cok az uyuyun ve namaz kilin bilimsel olarakta kanitlanmis bisey zaten namaz kilmak beyni canli tutar bide bol bol kitap okuyun durmak yok yola devam buda son sozum olsun 🙂

 4. Ya benim aşırı derce dikkat dağınıklığım var 20 soruyu 1saatte çözdüğüm olmuştu hemde ilk konulardan çözebiliyorum hatta heosi doğru çıkıyo ama evin içinde bi 20 dk dolaşıyorum gelip soruya bakıyorum çözüyorum sıkıcı buluyorum uzanıyorum hayal kuruyorum(her gece her sabah kuarım) sonra kalkıyorum bi kaç soru çözüyorum ve ben kitap kurduyum kitap okumayı çok seviyorum ders çalışırken ritim tutuyorum şarkı dinliyince daha çok motive oluyorum eğer çok bunaldıysam hava aşırı derece soğuk olsa nile camı açıp temiz haca almam lazım ve derste bu yüzden cam çoğu zmn açık kalıyo dersi dinliyorum ama dalmıyorum birde bakmışım evde ders çalışırken yere silgim yada kalemim vs. Düştümü kırk takla atın bi kere dersten ayrıldımmı asla geri dönemem yada bi yere odaklanırsam soru çözmek ne kelime kangi kaynaktan çözdüğümü unuturum yani anlayacağınız benim durumum vahim ve ben az önce dikkat dağınıklığı testi yaptım sınır yüzde yetmiş ve yüzde 66 aldım bana bi çözüm önerisi sunun yoksa ben aınavlarda batıcam

 5. evet benim sorunumda böyle mesela derste kitabı okusam bile sadece dilim okuyo hiç bir şey hatırlamıyorum .
  l

 6. Öncelikle merhabalar yorumları okudum ve bende de aynı sıkıntılar var bir şeye odaklanmakta zorluk cekiyorum sizve ne yapmalıyım kitap okurken dilim onu okuyo ama aklım basla şeylere gidiyo ve surekli aynı şey oluyo kendimi veremyorum bir türlü ezber yaparken yada test cözerken de aynı sey oluyo bu yıl kpss ye hazırlanıyorum ne yapmam gerekiyo lütfen yardım edin

  1. Kardeş kitap okuyacaksın.Tek yol bu.Okumassan odaklanma hayal kurma ver değerlendirme becerilerin daha kendini gösteremeden körelmeye başlayacak.Kendine dikkat et.

 7. son zamanlardaa kendimi iyi hissetmiyorum. küçük bi çocuğun bnden daha akıllı olduğunu düşünür oldum. hiç bişeye odaklanamıyorum ve istediklerimi yapamıyorum. yeni işe başladım bana bişi söylediklerinde onları duyamıyorum ve ters cevaplar verdiğimi söylüyolar.eski enerjim yokmuş gibi hissediyorum üniversiteyi bitirdim bu yıl ve ne yapıcağımı bilmiyorum.sürekli uyuyorumm vee herşeyi unutuyorum. ne yapmalıyım sizce.

  1. o bendede basladi dinliyorum dusunemiyorum aklimda canlandiramiyorumsanki beynim durmus gibi sinav donemindeyim film izliim diyorum yok kitap desen yok basim donuyo hep Allah im yardim et\\

   1. Sorunun çözümü haramlardan uzaklaşıp helallere yaklaşmaktadır. Namaz kılmak çok gülmemek çok yememek çok uyumamak zihni geliştirir ve hafızayı kuvvetlendirir. Sadece 40 gün deneyin. Farkı göreceksiniz.

 8. lise ikiye gectm okul 2. siyim dil bölümüne gittim cünkü ingilizcem cok iyi ve cok seviyorm anadolu lisesinde okuyorum ama kendime güvenim yok cünkü cok unutkanım ve umulmadık şeyleri unutmuyorm bu beni sinir ediyorr. :/

 9. ben 5.sınıfa geçmiş 11 yaşında bir kız öğrencisiyim .banada dikkat eksiklği tanısı kondu yazılılarda başarısız oldum yazılarınızı okunyunca bu sorunu tek benim yaşamadığım mı anladım hayata bakışım biraz değişti şimdi kendime daha çok güveniyorum sadece annem ve ben bu sorunu yeneceğimize inanıyoruz.

 10. 5.sınıfa geçmiş 11 yaşında bir kız öğrencisiyim. banada dikkat dağınıklığı tanısı kondu yazılarınızıda okuyunca bu sorunun birtek bende olmadığını anladım hayata bakışım biraz daha değişti kendimi daha cesur hissediyorum annemle birlikte bunu yeneceğimize inanıyorum . yorumlarınız için teşekkürler.

 11. Off bu belirtilerin hepsi bende var. Üstelik 7. sınıftayım, ders konusunda kritik bir yıl. Hele ki son zamanlarda insanları 1 dakikadan uzun dinleyemiyorum bile. Hatta bazen 1 dakika bile odaklanamıyorum 🙁

   1. bendede aynı sorun var ve bende 7. sınıfım der çalışmakta çok zorluk çekiyorum ve inasnları doğru düzgün dinleyemiyorum be burdaki belirtilerein neredeyse hepsi var çok hal kuruyorum ve yetatktan çıkasım gelmiyor ne yapacağımız hakkında bilgi verir misiniz 🙁

 12. Eskiden beri ozellikle derste odakalanma zorlugu yasiyordum . Ogretmenelere bakarken bile baska diyarlara gidiyodum. Simdi universite mezunuyum yasimda 23 surekli hayaller kuruyorumm ailem hep uyudugumdan sikayetci aslinda azuyuyorm sadece saatlerce hayal kuruyorum yataktan kalkip bisey yapmak istemiyorum . Bazen kendmi otrdugum yerde bile baska alemlere dalmis buluyorum sizce bi yardim almam gereklimi yoksa gecici bi durummu? Simdiden tessekkur ederim.

  1. Bu durum odaklanma sorunu devam ediyor görünüyor.Bir uzman doktordan psikologtan yardım alın bence.

  2. Aynı durumdayım.Hayatım çekilmez hale geldi unutkanlıkta eklenince. Hayal dünyasında yaşamaktan bıktım yani.Bu halimin (hastalık demek iatemiyorum ama tanısı var sonuçta) üstesinden gelecek hırsı enerjiyi gücü bile bulamıyorum. Kaldı ki hayatta başarılı olmak için enerjim olsun. Yardım alsam da atlatabileceğimi sanmadığım için bunu Allah ın bi lütfu olarak görmeye başladım =) Artık öyle bir konuma geliyorsunuz ki hayatta hiçbir şey size anlam katmıyor. Tıpkı bir keşiş gibi oluyorsunuz fani olan herşeyden vazgeçmiş iç huzuru ararken kaybolmuş. Rüyalar aleminde kendi benliğini aramak için dolaşan özgür bir ruh.. benim durumum bu herkesin hayalleri vardır sevdiği şeylerle uğraşırken bütün dikkatini verebildikleri. Malesef biz onu kaybettik galiba.

   1. sevgili murat.bu durumun düzeltilemiyeceğini düşünüp,kendine olan özgüvenini kaybedebilirsin.bu sana allah tarafından verilen bir lütuf değildir…çünkü bu durum avantaj olarak nitelendirilemez..
    eksikliğini hissettiğin herhangi bir şey varsa,onu biran önce edinmeye çalış.

    ve benim gibi odaklanma sorunu olan arkadaşlara tavsiyem kitap okumaları.günde 1-2 saatinizi buna ayırabilirsiniz.ve tabiki spor yapın.düşüncelerinizin değiştiğini ve odaklanma kapasitenizin arttığının farkına varacaksınız.

 13. 22 yaşındayım, odaklanma sorunum var sanırım. ders çalışırken veya işte iken kendimi başka yerlerde buluyorum. Saçma sapan düşünceleri kafamdan atamıyorum.Birileriyle konuşurken kendimi başka şeyler düşünürken buluyorum. Ayrıca kendimi halsiz hissediyorum. Çoğu zaman bir işi tamamlama gücü bulamıyorum.İnsan ilişkilerinde sorunlar yaşıyorum. Çözüm psikolog mu yoksa hayat koçumu veya çözümü var mı?

  1. Merhaba kardesim bende de ayni sorun var ama benimki daha ilerlemis uyuma yetenegimi kaybettim duygularimi kaybettm sigara kullaniyosan birk duzenli uyu baska seylere odaklan beynini hc dsnme

 14. ben 26 yaşındayım odaklanma sorunu hayatımda çok karşıma çıkıyor okumak olsun ,iş olsun bir çok durumda karşıma çıkıyor ayrıca ben bunun için çok çabalıyorum ama sonuca hiç bir türlü varamıyorum bununla ilgili neler yapmam gerekiyor hangi yolu izlesem daha başarılı olurum

  1. Eğer yukarıdaki tavsiyelerimize uygun davrandığınızı düşünüyorsanız ve hala kurtulamadıysanız o zaman profesyonel bir yardım almanızı öneririz.

  2. dostum bence senın sorunun sandıgın şekilde cabalamak değil gercek anlamda cabalamak sen caba gösterirken dikkat edicem diyosun herseferınde bence bi olaya yaklasırken bunu dikkatli yapmam gerek diyosun ama olay orda bıtmıyor aslında sen onu dediğin halde bilinçaltı sen dikkatli olamazsın çünki sen böylesin diyor sana işte önemli olan o düşünceyi yakalamak ve yakaladığın an hiçbirşeye odaklanmamak onu unutmak ve önündekine bakmaktır ve şunuda söylemek isterim beyin tek bir yere odaklanır yani sen farkında olmadan bilinç altına odaklanmış iken önündeki şeye bu yüzden odaklanamazsın yani senın anlıyacağın kafandaki herseyi bi kenara bırak ve sadece yapmak istediğini yap

  1. Bu tür bitkisel ürünlerin kesin olarak etkili olduğu bilinmemekte fakat kullanan kişilerin dikkatini ve odaklanmasını güçlendirdiği görülmektedir. Bu tür ilaçları kullanırken bıraktığınızda ne gibi etkileri olacağını düşünerek hareket etmenizi öneririz. Bunun yanında dikkat artırıcı etkinliklere katılarak dikkat sorununuzu çözmeniz daha etkili olacaktır.

 15. Sorun şu bende sınavlara hazırlanırken ders kitaplarını okurken dikkatimi kitap üzerinde yoğunlaştıramıyorum kendimi ifade ederkende güçlüklerle karşılaşıyorum birazda sorunlu bi ailede büyüdüğüm için oldu sanırım ne yapabilirim yaşım 22

  1. Nilüfer hanım yaşınız gereği artık kendi bedeninizi ve zihninizi kontrol edebilir durumundasınız. Çocuk olmadığınız için yukarıdaki tavsiyeler sizin için biraz basit öneriler fakat şunu unutmayın ki çaresiz değilsiniz çare sizsiniz. Kendi kendinizi bu tip konularda zorlayarak başarabilirsiniz. İlk olarak başlamanız gereken nokta boş düşüncelerden kurtulmak olacaktır. Eğer başaramıyorsanız bir yaşam koçu ile devam etmeniz faydalı olacaktır

   http://www.2kr2.com/obesesyon-yani-takintilarimiz.html

 16. Sevgi hanım her ne kadar uzman olmasak da yapmanız gereken aslında basit. Cocuğunuza biraz ilgilenerek bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. tavsiyelerimizi zaten konu da yazdık. Bir ogrenci koçu ile ayrıca iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

 17. MERHABALAR

  4.SINIFA GİDEN BİR ÖĞRENCİNİN ANNESİYİM.ÖĞRETMENİMİZİN FARKLI BİR ÇOCUK OLARAK YORUMLADIĞI,YAPILAN TESTLER SONUCUNDA DA IQ SEVİYESİ YÜKSEK ÇIKAN OĞLUMUN MALESEF BU DURUMU BENİ ÇOK ÜZÜYOR.ÇÜNKÜ SEVİYESİNE RAĞMEN BAŞARISINI YAZILILARA AKTARAMIYOR.NEREDEYSE BAŞARI SIRALAMASI 38 KİŞİLİK SINIFTA SONDAN 5. SIRALARDA.KENDİSİDE BU DURUMA ÇOK ÜZÜLÜYOR.NE YAPMAM LAZIM LÜTFEN UZMAN KİŞİLERİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUM

  1. Çocuğunuzla çok ilgilenmelisiniz. Onla arkadaş olmaya çalışın. Dersleriyle birebir ilgilenin takip edin. Hatalarında, yanlışlarında sakın kızmayın doğruyu gösterin. Arkadaşlarıyla daha çok zaman geçirmesini sağlayın.

  2. sevgi hanım bence yapmanız gereken çocugunuza kendını iyi hissettirmek dersleri iyi olsun veya kötü olsun bu bişey ifade etmez ama telefon bilgisayar falan alarak mutlu etmeniz gerekmez daha cok hata edersiniz ona sevgiyi öğretin yani sizden sevgiyi görürse sevginin güzel şeylerin ne demek oldugunu düşünmeye başlayacaktır ister istemez ve buda ilerki hayatında ona cok fayda saglayacaktır yanı karamsarlıga düşmesi normal ama o durumda onu memnun etmeniz önerilir çünki ona mutsuzlugu unutturacak olan tek şey mutluluktur aksi takdirde bu şekilde devam ederse içine kapanık karamsar bi duruma gelebilir ve işin içinden zor cıkarsınız cocuklugumda bende böyle bi durum yasadıgım için biliyorum eger cocuga kendnı değerli hissettirirseniz o zaten yapabıleceğine inanıcaktır ve bunu gerceklestirdiği an onunda mutluluguna varıp başarılı bir ögrenci ve insan olmaya ilk adımını atmış demektir

   1. Merhabalar. Bendede odaklanma sorunu yasayanlardanim.bir sey okurken okudugumu anlayamiorum ve saniyesinde ne okudugumu unutuyorum. Yada cevremdekiler bana bisi anlatirken soylediklerine kendimi veremiorum ne anlatirlarsa anlatmis gibi gorunuyorum bu sefer dinlemeliyim odaklanmaliyim diyorum ama bu seferde kendi solediklerime takilip yine onlari dinleyemiorum ve sonrasinda sacma sapan yorumlar soyluyorum.bir de bende surekli sayi sayma gibi bi rahatsizlik var bazen beynimi yorulmus olarak buluyorum.benim bunun icin ne yapmam lazim. Simdiden tesekkyr ederim.

    1. Sevgili Neslihan hanım;
     Söylediklerinizi bizim cevaplamamız çok doğru sayılmaz. Bu yüzden bizim size tavsiyemiz kesinlikle bir uzmandan yardım almanızdır.
     Geçmiş olsun dileklerimizle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir