Kızmızı Işık

Gönderen Editor Tarih Mart - 12 - 2011

Bugün kırmızı ışıkta beklerken bir proje aklıma geldi. Fen ve Teknoloji öğretmenleri ile paylaşmak istedim.  Projeler ihtiyaçlardan doğarmış derler ya benim ihtiyacımdan dolayı hemen aklıma geldi.

Proje aslında basit. Normalde biliyorsunuz ki dört yollarda sırası ile araçlara yol verilir. Mesela önce birinci yola sonra ikinci yola sonra üçüncü yola ve sonra dördüncü yola. Ben bugün kırmızı ışıkta beklemeye başladığımda daha birinci yoldaki araçlar yeni hareket etmeye başlamıştı ve ben üçüncü yoldaydım. İkinci yolda ise herhangi bir araç yoktu. Fakat orada araç varmışçasına o yola da yeşil ışık yandı ve araçların geçmesi için zaman tanındı. Sonra olmayan arabalara kırmızı ışık yandı ve biz geçtik.

Benim projemde ise kırmızı ışıklara konabilecek birer sensör ile araçların olup olmadığı yeşil ışığı bekleyen araç var mı kontrol edilebilir. Eğer bekleyen araç varsa normal seyrinde devam eder fakat yoksa o yola hiç yeşil yanmadan direk diğer yoldaki araçlara yol hakkını verebilir.

Bu bize ne kazandırır? Tabi ki zaman ve tasarruf. Biliyoruz ki yolda boşuna harcanan yakıt oldukça fazla ve kişilerin zamanının belli bir bölümü yolda geçiyor. Bu süreyi kısaltabiliriz. Umarım beğenirsiniz.

Cevapla

Anket

  • Derse girmeden önce hazırlık yapıyor musunuz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası