Kar mağarası hayat kurtarıyor

Her yıl onlarca kişinin kaybolduğu kış turizminin gözde mekanlarından Uludağ’da, Sarp Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün temel dağcılık kapsamında verdiği kar mağarası eğitiminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıktı.
Kar mağarasının önemi hayat kurtardığının en güzel örneği ise geçtiğimiz hafta amatör dağcılık sporu ile uğraşan Abdullah Özgüven’in-20 derecede 14 saat sığındığı kar mağarası ile nasıl hayatta kaldığını ortaya koyuyor.
Zor kış şartlarında dağcıların hayatlarını devam ettirebilmek için yapmış oldukları barınaklardan biri olan kar mağarasını, Uludağ’da Sarp Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün üyelerine uygulamalı olarak eğitimi verildi. Temel dağcılık kapsamında gösterilen kar mağarasında karın kazılarak yapılmasıyla dışarıdan içeriye kar, rüzgar, soğuk ve ses geçirmediği için Uludağ gibi – 20 derecelere kadar düşen hava şartlarında etkilenmeden içinde rahat bir şekilde barınma imkanı sağlıyor. Geçtiğimiz hafta Ankara’dan tatil için geldiği Uludağ’da kaybolan Abdullah Özgüven’in kar mağarası yaparak nasıl hayatta kaldığını açıkça ortaya koyuyor.

AW000101
Aldığı dağcılık eğitimi ile yanında bulunan malzemelerden yaptığı kar mağarasında 14 saati geçirip -20 derecede hayatta kalmayı başaran Özgüven’in almış olduğu eğimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlaşılıyor. Sarp Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nden Mehmet Ersoy, arama kurtarma ekiplerinin başarısına dikkat çekerken, aradaki iletişimin aksamadığını, bu gibi olaylarda kaybolan kişinin soğukkanlı olmasının, bilginin önemi bir kez daha görmüş olduklarını, bu işe gönül veren dağcıların mutlaka eğitimi alması gerektiğini dile getirdi.

Kaynak:Zafer Peker

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir