Biliyorum, Zaten Yapamam, Sonra Yaparım

İşte öğrenmenin en sinsi üç düşmanı. Bir öğrenci bu cümlelerden birisini kullanıyorsa zaten öğrenmesi bir mucize demektir.  İnsan psikolojisinin öğrenme üzerindeki etkisi incelendiğinde bu üç düşman karşımıza çıkıyor. Zaten öğretmenlerin de bildiği öğrenilmiş çaresizlik de bunları içine alır.

Biliyorum demek öğrencinin yeni bir şey öğrenmesini engelleyecektir. Ben zaten biliyorum, başka bir şey öğrenmeme gerek yok diyerek algılama kanallarını kapatacaktır.

Zaten yapamam demek ise uğraşmama gerek yok demektir ve önünüze yeteri kadar büyük bir bahane koymanızı sağlar. İçinizi rahatlatır sizi zorluklardan kurtarır. Ama öğrenmek için bu engeli aşmanız gerekmektedir.

En sinsi düşman ise sonra yaparım cümlesidir. Eğer siz bugün yapmak istediğiniz bir işi daha sonraya ertelerseniz, daha sonra da yine ertelersiniz. Dolayısıyla şimdi yapmanız gerekeni şimdi yapmalısınız. Her şey zamanında yapılmalıdır. Zaten ne demiş atalarımız “Bugünün işini yarına bırakma”

Bu cümleleri belki çalışma içinde olan bir öğrenci anlayamasa da şu an olduğu gibi sınava günler kala çalışmaya başlayan bir öğrenci çok net anlayabilir. Eğer YGS gibi bir sınava ikinci kez giriyorsanız işte o zaman kesinlikle doğru olduğunu göreceksiniz.

Treni kaçırmadan trene binmek için yapmanız gereken en kısa zamanda çalışmaya başlamak.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir