Yolunuza Karar Verin

Her öğrenci belirli bir sonuca ulaşmak için çalışır. Kimisi öylesine gelip giderken, kimisi ise belirli bir amaç ve gaye ile gelir gider okula.

Öğretmenlerimizden bazıları (özellikle idealist olanlar) bu öğrencileri keşfedipgerekli yönlendirmeleri yaparlar. Fakat bazı öğrenciler hedeflerini belirlemekde zorluk çekebilir. Hatta bazı öğrenciler hedeflerini paylaşma konusunda zorluk çekebilir.

Bu durumda öğrencilerimiz kesinlikle rehber öğretmenleri veya kendilerine yakın hissettikleri öğretmenleri seçip ona açılarak gerekli desteği alabilir. Öğretmenlerimiz ise hedefi belirli öğrencileri bulup onlarla ilgilenerek onların hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olabilir.

Hedefini belirlememiş öğrencilerin ise en kısa zamanda bir hedef belirlemeleri ve bu hedefe doğru emin adımlar atmaları gerekmektedir. Peki bu hedef nasıl belirlenir. Bir öğrenci hedefini nasıl belirler? Öncelikle yapmanız gereken kişilik özelliklerinizi iyi inceleyip bunun sonucunda kendinizi tanımanız gerekir. Daha sonra ise bu kişilik özellikleriniz doğrultusunda meslek seçimine karar vermeniz gerekmekte. Zamanla kişilik özellikleriniz, meraklarınız ve ilgileriniz değişeceği için meslek seçiminizde değişebilir.

Eğer keyfi olarak hedefinizi sürekli değiştirmiyorsanız bu normaldir fakat sürekli keyfi olarak hedefinizi değiştiriyorsanız o zaman kararsız ve tutarsızsınız demektir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir