Türkiye’nin en zenginleri

Forbes Türkiye’nin en zenginleri listesini açıkladı.Türkiye’nin en zenginleri listesinde zengin  Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk 3 milyar 400 milyon dolarlık servetiyle ilk sırada yer aldı.

 Türkiye’nin en zenginleri listesinde Koç Holding’den Semahat Arsel 3 milyar 200 milyon dolarlık serveti ile ikinci, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ve Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin 3 milyar 100 milyon dolar ile üçüncü oldu.

Sıralamada Doğuş Holding’ten Filiz Şahenk 3 Milyar dolarlık servetiyle beşinci sırada yer aldı. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç 2 milyar 900 milyon dolarlık servetiyle altıncı sırada kendine yer buldu.

Forbes’ın ”En zengin 100 Türk” 2013 listesinde geçen yıla göre hem milyarder sayısı, hem de toplam servette artma gözlemlendi.

Forbes Türkiye yöneticileri tarafından düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan ve 15 Şubat 2013 itibarıyla belirlenen listeye göre, 2012’de toplam serveti 95 milyar dolar olan 35 milyarder yer alırken, bu yıl 44 dolar milyarderi ile rekora imza atılan listede 117,85 milyar dolarla yedi yılın en yüksek toplam servetine ulaşıldı.

Bu yıl sıralamada önemli değişimler yaşandı. Geçen yıl 2 milyar 600 milyon dolarlık servetiyle dördüncü sırada olan Ferit Şahenk, bu sene 3 milyar 400 milyon dolarla zirveye yerleşti.

Birinciliği Şahenk’e kaptıran Hüsnü Özyeğin ise 3 milyar 100 milyonluk dolarlık servetiyle üçüncülüğe geriledi. Listenin 2.si ise 3,2 milyar dolarlık servetiyle Semahat Arsel oldu. Arsel’in geçen yılki serveti 2,6 milyar dolardı.

Murat Ülker, 3,1 milyar dolarlık servetiyle, aynı rakama ulaşan Özyeğin ile üçüncülüğü paylaştı.

Listenin beşincisi 3 milyar dolarla Filiz Şahenk, altıncısı 2,9 milyar dolarla Rahmi Koç, yedincisi 2,8 milyar dolarla Şarık Tara, sekizincisi 2,7 milyar dolarla Ali Ağaoğlu, dokuzuncusu 2,6 milyar dolarla Suna Kıraç, onuncusu ise 2,5 milyar dolar ile Erman Ilıcak oldu.

Milyarder aileler listesinde Koç başı çekiyor

2012 listesinde 2 milyar 900 milyon dolarlık servetiyle ikinci sırada yer alan Çukurova Holding’in patronu Mehmet Emin Karamehmet, bu yıl servetindeki 500 milyon dolarlık gerilemeyle listeye 11’inci sıradan girdi.

Forbes 100’ün 2013 listesinde milyarderlik unvanını ilk kez kazanan üç isim Abdi İbrahim İlaç’ın Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, Chobani markasının sahibi Hamdi Ulukaya ve KazancıHolding’in kurucularından Cemil Kazancı oldu.

Ulukaya, 1 milyar 100 milyon dolarlık servete sahip. Kazancı ise 1 milyar dolarlık servetiyle Forbes 100’e ilk kez girdi.

Forbes 100’de ”milyarder aileler” de geçen yıla oranla artış kaydetti. 2012’de 20 olan milyarderaile sayısı, bu yıl 28’e yükseldi.

İlk 10

Forbes 100’de ilk 10 isim ile 2012 ve 2013 servetleri (milyon dolar) şöyle sıralandı:

SIRA İSİM          ŞİRKETİ         2013 SERVETİ    2012 SERVETİ
(Milyon dolar)   (Milyon dolar)
1.  Ferit Şahenk  Doğuş Holding      3,400              2,600
2.  Semahat Arsel Koç Holding        3,200              2,600
3.  Hüsnü Özyeğin Fiba Holding       3,100              3,000
3.  Murat Ülker   Yıldız Holding        3,100              2,800
5.  Filiz Şahenk  Doğuş Holding       3,000              2,400
6.  Rahmi Koç     Koç Holding         2,900              2,500
7.  Şarık Tara    Enka İnşaat          2,800              2,300
8.  Ali Ağaoğlu   Ağaoğlu İnşaat      2,700              2,100
9.  Suna Kıraç    Koç Holding          2,600              2,200
10. Erman Ilıcak  Rönesans Holding  2,500              2,000
Forbes’ın ”En Zengin 100 Türk” 2013 listesinde geçen yıla göre hem milyarder sayısı, hem de toplam servet arttı.Forbes’ın ”En zengin 100 Türk” 2013 listesi, Forbes Türkiye yöneticileri tarafından düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Forbes Yazıişleri Müdürü Handan Bayındır, hesaplamaların 15 Şubat itibariyle kapandığını söyledi. Geçen yıl 95 milyar dolar olan Forbes 100’ün toplam servetinin bu yıl 117,85 milyar dolara yükseldiği bilgisini veren Bayındır, aradaki artış oranının yüzde 26 olduğunu ifade etti.

Listedeki toplam servetin yüzde 41’inin halka açık şirketlerden geldiğini belirten Bayındır, borsadaki yaklaşık yüzde 50’lik artışın, servet artışındaki en önemli sebeplerden birisi olduğunu dile getirdi.

En zengin 100 Türk’ün halka açık banka hisselerinden kaynaklanan servetinin geçen yıl 11,2 milyar dolar olduğunu kaydeden Bayındır, bu yıl bu rakamın yüzde 28,5’lik artışla 14,4 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Garanti Bankası’nın Şahenk Ailesi’nin servetine katkısının 4,9 milyar dolar olduğu bilgisini veren Bayındır, en büyük payın 2,1 milyar dolar ile Ferit Şahenk’e gittiğini anlattı.

Bu yıl 9 kişinin ilk defa Forbes 100’de yer aldığını aktaran Bayındır, listeye göre kendi servetini oluşturan erkek sayısı 63 iken, bu rakamın kadınlarda 0 olduğunun altını çizdi.

Bayındır, hesaplamalarına göre geçen yıl Ferit Şahenk’in saniyede 25 dolar kazandığını, Mehmet Emin Karamehmet’in ise 16 dolar kaybettiğini, Karamehmet’in geçen yılın toplamında ise 1,4 milyar dolar kaybettiğini vurguladı.

Listeye göre sadece 4 kişinin tarım ve hayvancılıkla ilgilendiğini bildiren Bayındır, ”Listeye göre; enerji, finans ve madencilik servet kaynağı olarak ön plana çıkıyor. Demir yolu taşımacılığı, kömür ve meyvecilik geleceğin parlak işleri olarak görülüyor. Gayrimenkul, 87 zenginin servet kaynağında önemli bir yer teşkil ediyor” dedi.

”Bu yıl listede 9 yeni isim var”

Forbes Editörü Nilgün Çavdar ise bu yıl listede 9 yeni isim olduğunu, 2 tane de daha önceki yıllarda listede olan ama geçen yıl bulunmayan isim olduğunu söyledi.

Bu isimlerin en ilginçlerinden birisinin Amerika yoğurt pazarında yüzde 9 pazar payına sahip olan, 1 milyar dolara yakın cirosu ile Chobani markasının sahibi Hamdi Ulukaya olduğunu aktaran Çavdar, ”Bir diğer isim ise listeye hem ilk kez, hem de milyarder olarak giren Cemil Kazancı. Bunun sebebi de Ali Metin Kazancı’nın kendisine yaptığı hisse devri. Yeni milyarderlerden birisi de Nezih Barut. Serveti 1.1 milyar dolar. Ablası Nesrin Esirtgen de bu sene listede ilk kez yer alan isimlerden bir tanesi” dedi.

Boydak Ailesi’nden de listede 3 kişinin yer aldığı bilgisini veren Çavdar, söz konusu ailenin 21 ferdi ile milyarder aileler listesinde de yer aldığını dile getirdi.

Lc Waikiki’nin ortaklarından Şefik Yılmaz Dizdar, Nobel İlaç’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ulusoy ve Erol Sabancı’nın da listenin yeni yüzlerinden birisi olduğunu belirten Çavdar, sözlerine şöyle devam etti:

”Yeni milyarderlerden 4 tanesi Sabancı Ailesi’nden. Sabancı Ailesi toplam 13 ferdi ile aile listemizde de yer alıyor. Toplam servetleri 12,5 milyar dolar. Bu 4 yeni milyarderin listemize girmesinin ana sebebi de Akbank ve Sabancı Holding’in gösterdiği performans. Bizim kapanış tarihimiz olan 15 şubata kadar Akbank dolar bazında neredeyse yüzde 27 gibi bir performans gösterdi.

Sabancı Holding’deki dolar bazındaki artış da yüzde 47,8 oldu. Benzer şekilde 2 yeni Koç milyarderi var. Bunlar da Ömer Koç ile Ali Koç. Forbes 100’de yer alan kadın sayısı ise 20. Yalnız milyarderler ligindeki oranları biraz daha yüksek ve milyarder olan kadın sayısı da 10. Forbes 100’ün en duayen ismi Selçuk Yaşar ve Ahmet Keleşoğlu. İkisi de 88 yaşında. 80 yaşını geçmiş 12 fert var.

En geç milyarder ise Hamdi Ulukaya, 41 yaşında. En genç milyoner ise İman Çolakoğlu, 26 yaşında. Listede 17 bekar bulunuyor. Ortalama servet 1,04 milyar dolar. Listenin toplam çocuk sayısı 251. Yani 251 şanslı çocuk var. Bunların içinde Forbes 100’de en fazla çocuğa sahip olanlar Süleyman Yazıcı ve Mehmet Cengiz. Her ikisinin de 6’şar çocuğu bulunuyor.

Forbes 100’deki servetlerin büyük bir çoğunluğu İstanbul’dan geliyor. Doğum yerlerine göre bir sıralama yaptığımız zaman, ilk 100’deki isimlerin 30’u İstanbul doğumlu. İkinci sırada Ankara, üçüncü sırada ise Kayseri var. Elazığ ve Diyarbakır’dan da birer kişi var. Nihat Özdemir Diyarbakır doğumlu, Mehmet Rüştü Başaran ise Elazığ doğumlu. Sivas’ı da Ali Rıza Yıldırım temsil ediyor.”

Çavdar, Mehmet Emin Karamehmet’in servetindeki düşüşün İngiltere’de yüksek mahkemenin kararıyla kesinleşen 1,35 milyar dolarlık borcundan kaynaklandığını söyledi.

”28 ailenin toplam 159 üyesi var”

Forbes Editörü Öztürk Turan ise bu yıl toplam servetleri milyar dolar sınırını aşan 28 aile olduğunu belirterek, ”İlk 5 yine değişmedi. Koç, Sabancı, Şahenk, Ülker ve Tara aileleri” dedi.

Koç ile Sabancı Aileleri arasındaki farkın 380 milyon dolar olduğu bilgisini veren Turan, Koç Ailesi’nde fert sayısı daha az olduğu için ortalama servet bazında Sabancı Ailesi’nin 2 katından daha fazla bir varlığa sahip olduğunu dile getirdi.

28 ailenin toplam 159 üyesi olduğunu kaydeden Turan, bunların yönettiği servetin 87 milyar doları aşan bir rakam olduğunu ifade etti.

Fert başına düşen ortalama servette en yüksek ailenin Şahenk Ailesi’nin olduğunu bildiren Turan, konuşmasına şöyle devam etti:

”Boydak Ailesi’nin bu yıl 3 aile ferdi listede yer aldı. 4 üyesi de Forbes 100’e giremedi ama sınırdakiler listesine girdiler. Konukoğlu Ailesi 1,5 milyar dolarlık servete sahip, ancak 19 hissedarları var. Bu rakam hissedarlara bölününce kimse 450 milyon doların üzerine çıkamadı, doğal olarak listede yer almadı.

İpek ailesi benzer şekilde 1,5 milyar dolara sahip görünüyor. Yine benzer nedenle listede yer alamadı. Listeye göre gayrimenkul, enerji ve turizm sektörü gözde sektörlerden oldu. Gayrimenkul ve enerjiyi en çok zengin üreten sektörlerden ziyade, zenginlerin daha fazla rağbet ettiği sektörler olarak okumak gerekiyor. 4. sırada finansın çok önemli bir ağırlığı var.”

Turan, Emlak Konut’un geçen seneki cirosunun yüzde 40’ını Ali Ağaoğlu’nun gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Listede yer alan Kıbrıslı milyarder olan Suat Günsel’in daha önce de listede yer aldığını aktaran Turan, servetinin ana kaynağının Yakın Doğu Üniversitesi olduğunu ifade etti.

Günsel’in aynı zamanda Kıbrıs’ın en büyük gayrimenkul portföyüne sahip olduğunu aktaran Turan, ayrıca bankasının ve hastane yatırımlarının da olduğunu söyledi.

Forbes Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Burçak Güven ise gruplarının sahibi Ahmet Çalık’ın da listede yer aldığını belirterek, etik nedenlerle Çalık’ın servet hesabını Forbes Amerika’nın yaptığını kaydetti.

Güven, Karamehmet’in hem riski, hem de potansiyeli en yüksek iş adamı olduğunu ifade etti.

Sanat yatırımlarının listede fazla yer tutmadığını belirten Güven, sadece Ömer Koç’un istisna tutulabileceğini, uzmanlara göre Ömer Koç’un sanat yatırımlarının tutarının 1 milyar dolar civarında olduğunu kaydetti.

Güven, Türkiye’deki 113 kişinin servetinin, Carlos Slim ile Bill Gates’in geçen seneki servetinin toplamına ulaşamadığını sözlerine ekledi.Liste şöyledir:

Türkiye'nin en zenginleri listesi

 

Kaynak:Haber7

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir