Toktamış Ateş Kimdir?

toktamış ateşProf.Dr.Toktamış Ateş, İÜ Edebiyat Fakültesi Arap Fars Filolojisi profesörü Ahmet Ateş ile edebiyat öğretmeni Fikret Ateş’in oğlu olarak  4 Nisan 1944’te İstanbul’da dünyaya gelmiştir.Okul hayatını,Avusturya(Sankt Georg Lisesi Ortaokulu) Ortaokulu ve Vefa Lisesi’ni bitirerek,1967’de İÜ İktisat Bölümü’nden mezun olarak bitirdi. Mezuniyet sonrasında Siyasal Bilimler Kürsüsü’nde asistan olarak kaldı. Ateş, 1969’da ”Kuruluş Dönemi Osmanlı Toplumunun Siyasal Yapısı” başlıklı çalışmasıyla doktor, 1974’de ”Demokrasi Teorisi” başlıklı çalışmasıyla doçent, 1982’de de profesör oldu.
Akademisyen ve gazeteci Toktamış Ateş, İÜ’nün yanı sıra değişik kurumlarda ders verdi, çeşitli dönemlerde ABD (Iowa) ile Almanya’da (Berlin – Münih) bulundu.
İÜ’nün İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığının yanı sıra kurucuları arasında yer aldığı Bilgi Üniversitesi’nde Yönetim Kurulu üyesi olan Ateş, 30’un üzerinde kitap yayımladı.
Cumhuriyet gazetesinde 10 yıldan fazla  görev yapan Ateş, son olarak Bugün gazetesinden yazıyordu. Toktamış Ateş ,Zirve Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği de yapıyordu.

Toktamış Ateş, 19 Ocak 2013 tarihinde tedavi gördüğü Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ağır bir nöbet ve sonrasında gelişen çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir