Tebrikler! Bu yazıyı okumakla tam 25 puan kazandınız. v8JCYdx9rQ şifrenizi profilinizdeki puanınızın yanında bulunan (+) işaretine tıklayarak açılan sayfaya girdiğinizde puanınız hesabınıza aktarılacaktır.

Tavla Nasıl Bulundu?

Gönderen Editor Tarih Şubat - 5 - 2012

Hint İmparatoru, İmparatoruna satranç oyununu gönderir ve oyunu öğrendikten sonra bir oynamak istediğini söyler. Bunun karşılığı Pers İmaparatoru, Hint İmparatoruna bir göndermek ister ve hemen vezirini çağırır. Gayet zeki olan vezirine bir oluşturmasını ister ve oyununun ortaya çıkmasına neden olan emiri vermiş olur.

Vezir ise dar bir zamanda ortaya çıkarması gereken oyunu düşünürken bu dar zamandan ilham alır. 10 gün içerisinde oyunu tasarlar.

Tavla oyunundaki karşılıklı 6’şar hane 12 ayı temsil eder. 15 açık renkli ve 15 koyu renkli pul bir ayda bulunan 15 gece ve 15 gündüzü temsil eder. Karşılıklı bulunan 12 hane günün 24 saatini temsil eder. Yani oyun komple kavramında yola çıkarak bulunmuştur.

Tavlada toplam 4500 civarı hamle mevcuttur fakat zar tamamen şansa bağlı olduğu için ne kadar iyi olursanız olun zar gelmemesi durumunda yenilirsiniz.

Cevapla

Anket

  • Yazın Ne Yapmak İstersiniz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası