Sivas kangal köpeği

Sivas’ın kangal cinsi köpeği meşhurdur.Kangal köpeği en özel köpeklerden biridir.Kangal köpeğinin özellikleri çoktur. Kangal köpeği; namı Türkiye sınırları aşmış, Dünya çapında Türk çoban köpeği ve Türk bekçi köpeği olarak bilinen en kaliteli ırklardan bir tanesidir. Aslı Sivas’a bağlı olan Kangal köpekleri, adlarını da Sivas’ın ilçesi olan Kangal’dan alır, adını da Dünya’ya zaten bu şekilde duyurmuştur.

Anadolu’da genel olarak çoban köpeği ve bekçi köpeği olarak kullanılırlar. Asıl özellikleri sahiplerine çok sadık olmaları, evlerini çok sahiplenmeleri, sahiplerine karşı karşılıksız bir itaat ve sadakat içinde olmaları ve bekçilikleridir. Çoban köpeği olarak kullanılmasının bir nedeni de iyi bekçilik yapması ve sahiplenmesidir. Diğer çoban ve bekçi köpeklerine nazaran daha fazla sahiplenirler ve sahiplendiği insanlara ait şeylere karşı daha hassas olurlar, bu yöndeki içgüdüleri geliştiği için yerinde ve zamanında, doğru şeye müdahale etme yetilerine sahiptirler.

Kangal köpekleri bu özellikleri yanı sıra çok iyi birde dövüşçüdürler. Sahiplendikleri şeyleri güçlerinin son zerresine kadar korur ve kollarlar. Genetikleri ve ırkı gereği diğer bazı köpeklere nazaran daha güçlü ve yapılıdırlar. Sürüye yaklaşacak olan kurt, çakal, tilki, ayı gibi yabani hayvanlara karşı etkili bir güç olmakla beraber, aynı şekilde aile fertlerine karşı gelebilecek tehlikelere karşı da içgüdüsel olarak müdahale ederler.

Kangal köpekleri, günümüzde sadece Türkiye sınırları içerisinde değil; yurt dışında da ünlenmeye ve kullanılmaya başlanmıştır. Örneği Namibya’da, bekçiliği ve üstün koruyucu güçlerinden ötürü aynı Türkiye’de olduğu gibi özellikle çitalara karşı bekçi ve çoban köpeği olarak kullanılmaktadır.

Evliya Çelebi’nin, Seyahatname adlı eserine dahi ‘’Aslan kadar güçlü ve cüsseli’’ tabiriyle giren Kangal köpekleri, daha fazla sahiplenilip üzerinde durulduğu zaman, Türkiye’yi bu alanda gerçek ölçüde temsil edebilecek ve hakkını verecek bir köpek türüdür.

Sivas Kangal köpekleri, özelliklerine göre bakımı kolay bir köpektir. Düzenli besleyip, günlük egzersizlerini yaptırarak belirli saatlerde beraber koşmanızı ve yürümenizi gerektirebilir. Serin hava şartlarına alışkın olan Kangal köpekleri, kış aylarında da ev bahçelerinde ve sürü başlarında rahatça kullanılabilir. Kürk olarak kalın bir kürke sahiptirler ve haftada, iki haftada bir olmak üzere ölü tüylerin temizlenmesi adına tımarlanmaları gerekmektedir. Tımarlanmayan kangal köpekleri tüylerini kendileri döker ancak; tımarlandığı taktirde daha güzel ve sağlıklı görüneceklerdir.İşte bir kangal köpeği resmi:

kangal köpeği

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir