Saatler ne zaman ileri alınacak?

Türkiye’de güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saatler 31 Mart Pazar günü saat 03.00’ten itibaren 1 saat ileri alınacak.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’den tarafından yapılan açıklamaya göre, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 14 Ocak’taki Bakanlar Kurulu kararıyla bütün yurtta saatlerin 31 Mart Pazar günü saat 03.00’ten itibaren 1 saat ileri alınmasıyla yaz saati uygulaması başlayacak.

Yaz saati uygulaması, 27 Ekim 2013 Pazar günü saat 04.00’den itibaren saatlerin 1 saat geri alınmasıyla ise sona erecetir.

saat

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız , yaz saati uygulamasıın bu yılda devam edeceğini hatırlatarak,gelecek yıllarda yaz ve kış saati uygulamasının kalkabileceğini yapılacak görüşmeler ve değerlendirmeler sonucu karar verileceğini belirti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaz saati uygulamasının sona ermesinin enerji sektörü açısından tasarruflarını daha önce kamuoyuyla paylaştıklarını, ancak uygulamanın diğer sektörler açısından bir müddet daha devam etmesi gerektiğine karar verildiğini söyledi.

Yaz saati ve kış saati uygulaması dünyanın bir çok ülkesinde uygulanmamaktadır.Avrupa’da sadece İzlanda,Ukrayna,Belarus ve Rusya’da yaz ve kış saati uygulaması kullanılmamaktadır.Avrupa kıtasında,ABD’de,Kuzey Amerika’da yaz ve kış saati uygulaması uygulanıyor.Afrika’nın neredeyse tamamı,Rusya,Asya kıtasının %95’i,Avusturalya kıtasının büyük bir bölümünde bu uygulama kullanılmamaktadır.

Similar Posts

3 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir