René Descartes

Gönderen Editor Tarih Mart - 9 - 2012

René Descartes (Röno Dekart) yani herkesin bildiği kadarıyla “Düşünüyorum o halde varım” cümlesinin kurucusu. Hollanda’ya yerleştikten sonra bildiği bütün bilgileri silerek yeni bir sistem oluşturmaya karar verdi ve bu cümleyi kurdu.

Bütün çalışmalarını en basite indirerek herkesin anlayabileceği türden hazırladı. Özellikle kartezyen koordinat sistemini hazırlamak onun için büyük bir başarı oldu. Zaten kartezyen kelimesi de Rene Descartes’ın Latince adı olan Renatius Cartesius’dan gelir.

Koordinat sistemi iki boyutlu bir düzlemdir ve iki boyutta yer bulmayı sağlar. Birbirine dik kesişen iki doğrunun oluşturduğu düzlemde her noktanın yerini rahatlıkla bulabiliriz. Bu iki doğruya bir de düzleme dik başka bir düzlem eklenirse o zaman üç boyutlu hale gelir ve uzaydaki bütün noktaları tanımlamamıza yardımcı olur.

“Rastgele bir doğruya ulaşmaktansa, yöntemli bir çabayla yanlışa ulaşmayı yeğlerim.” sözü onun çalışmalarının en önemli etkisini ortaya çıkarmıştır. Descartes’a kadar bütün problemler sistemsiz olarak çözüme ulaştırılsa da Descartes’dan sonra artık her problem sistemli bir şekilde çözümlenir hale gelmiştir.

 

Cevapla

Anket

  • Derse girmeden önce hazırlık yapıyor musunuz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası