Neden Yiyecekleri Çok Çiğnemeliyiz?

Gönderen Editor Tarih Şubat - 23 - 2012

Her zaman bilgili kişiler veya büyüklerimiz bize “Eğer sağlıklı olmak istiyorsan çok çiğnemelisin” der veya bu cümlenin değişik türevlerini de söyleyebilir. Peki bunun neden olduğunu düşündünüz mü?

Mekanik sindirimin başladığı ağzımızda yiyecekleri bolca çiğnemeliyiz ki yiyecekler tam parçalandıktan sonra mideye ulaşsınlar. Böylece midemiz çok fazla zorlanmadan iyice parçalayabilir yiyeceklerimizi.

Fakat bunun asıl nedeni ise bu değildir. Hatta peygamberimizin “Sofradan doymadan kalkın” şeklindeki öğüdü de bunu destekler. Ağzımızda çiğnediğimiz besinlerin mideye ulaşması tam 7 dakika sürer. Yani siz yemeğe başladıktan yaklaşık 7 dakika sonra mideniz bu besinlerle dolmaya başlar. Dolayısıyla eğer açsanız sofrada biraz oyalanmanız gerekecektir. Bunu da mideye yardımcı olması açısından çiğneme yoluyla yapabilirsiniz.

Hatta yemek işini bir içecek yardımı ile yaparsanız daha kolay yiyecekler midenize gitmiş olacaktır. Doymadan kalkın öğüdü ise bunu destekler. Nasıl mı? Yemek yerken en son lokmanız yaklaşık 7 dakika sonra midenize ulaşacak. Dolayısıyla doyduğunuzu hissettiğiniz anda son 7 dakika içinde yediğiniz yemekler aslında midenize ulaşmadığı için bu yemekler şişkinlik yaratacak ve dolayısıyla midenizin genişlemesine yol açacaktır. Bunun için doymadan kalkmak en güzelidir. Zaten doymadan kalkma gibi bir şey söz konusu olmayacak. Sadece sofrada değil televizyon karşısında yemeğe devam edeceksiniz ve orada doyacaksınız.

Sağlıklı günler dileriz.

1 Yorum to “Neden Yiyecekleri Çok Çiğnemeliyiz?”

  1. Ahmet dedi ki:

    Ne yaptıysamda bunu başaramıyorum işte. Çok zayıf biriyim normalde ve belkide zayıflık sebebimdir. Bir oturuşta bir ekmek bitirim çok rahat ama asla kilo alamam. Aç olunca yavaş yemek yiyemiyorum ve bunu ne yapsamda başaramıyorum. 🙂

Cevapla

Anket

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası