Morton’s Toe (Morton’un Başparmağı)

Gönderen Editor Tarih Ağustos - 28 - 2012

Hemen ayağınıza bakın. Eğer ikinci veya üçüncü parmağınız başparmağınızdan büyükse işte o zaman Morton’s Toe sendromuna yakalanmışsınız demektir. Çok üzülmenize veya telaşlanmanıza gerek yok. Bu olay insanların yaklaşık olarak %10’unda mevcut. Fakat kimse farkında değil.

Ortopedik olarak normal görünse de aslında birkaç dezavantajı var. En çok bilinen dezavantajı ise bel, sırt ve boyun ağrısına neden olması. Bunun kaynağı ise yük dengesini sağlayan başparmak yerine başparmaktan daha uzun olan ikinci parmağın bu görevi yerin getirmeye çalışması. İşte bu yüzden denge konusunda sıkıntı oluyor ve sırt, bel ve boyun bölgesinde ağrılarınız oluşuyor.

İkinci en büyük dezavantajı ise başparmaktaki ortopedik bozukluk. Genellikle başparmak yamuk, kıvrılmış ve bükülmüş olabiliyor. Tabi bunun çeşitli çözümleri mevcut fakat ilerlemiş bir bozuklukta çözüm zor geliştiriliyor.

Bütün bunlara rağmen ortopedik ayakkabı kullanmış, ayak sağlığına gerekli özeni göstermiş kişilerde çok fazla bir sorun görülmüyor. Vücudun alışıp uyum göstermesi ile şikayetler yok denecek kadar azalıyor.

Ayakkabı alırken ayağınızı rahat ettiren ayakkabı seçiminde (ve tabi ki kaliteli ayakkabı seçiminde) bulunursanız işte o zaman bu sorunların hiçbirisini çekmezsiniz.

Cevapla

Anket

  • Daha önce gözlemevinden gökyüzünü incelediniz mi?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası