Mıknatıslı Sarkaç

Gönderen Editor Tarih Haziran - 11 - 2011

Mıknatısların dünyasına giriş yapıyoruz. Bu giriş oldukça büyüleyici olacaktır. Sarkaçtan sallanan mıknatısın nerede duracağını ve nasıl duracağını asla tahmin edemeyeceksiniz. Öncelikle mıknatıslar ile ilgili kısa bir bilgi edinelim.

Mıknatıs, manyetik alan üreten nesne veya malzemedir. Demir, nikel, kobalt gibi bazı metalleri çeker, bakır ve alüminyum gibi bazı metallere ve metal olmayan malzemelere etki etmez.

Mıknatıslık etkisi, malzemelerde iki karşılıklı uçta toplanır. Bu iki uca mıknatısın kuzey ve güney kutubu ismi verilir. İki mıknatısın eş kutupları birbirini iterken, zıt kutupları birbirini çeker.

İşte bu bilgiler ışığında bizde 15 x 15 ‘lik tahtamıza 9 adet yuvarlak ferrit mıknatıs yerleştireceğiz ve tahtamızın tam ortasından sallanan sarkaç mıknatısımızı biraz gerdirip bırakacağız. Bakalım düzgün salınım yapabilecek mi? Duracağı yeri tahmin edebilir misiniz?

İlk yapmamız gereken 9 adet yuvarlak mıknatısımızı sabitlemeden düzgün salınım yapmasını sağlamak. Bunu yaptıktan sonra da yapmamız gereken mıknatıslarımızı rastgele sabitleyip değişik salınımlı bir sarkaç elde etmek olacak. Hatta tasarımınızı biraz geliştirip manyetik alana duyarlı led ekleyerek salınım sırasında ışık yanmasını da sağlayabilirsiniz.

PDF dosyası

Cevapla

Anket

  • Yaratıcı Olduğunuzu Düşünüyor musunuz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası