Matematik Öğretmeni Olmak

Matematik öğretmenliği tehlikeli, sağlıksız bir meslektir. Ayakta çok fazla durursunuz. Dersi ne kadar öğrenci merkezli işlerseniz işleyin işin çoğunu tahtada siz yaparsınız. Teneffüsleriniz vardır tek. Sağ olsunlar kıramayacağınız çalışkan, başarılı öğrencilerinizin sorularını teneffüste çözerseniz, gün boyu çok fazla ayakta kalırsınız. İleri ki yaşlarda varis, romatizma, bel ve sırtınızda çeşitli rahatsızlıklar olma ihtimali yüksektir. Tahtanız beyaz, mürekkep kalemli ise kanser, eğer karatahtaysa astım, bronşit olma ihtimaliniz vardır. Matematik dersinin yapısı gereği başınız çok ağrır. Ve zihinsel yorgunluğunuz çok fazladır. Psikolojik açıdan ise tam bir kaostur matematik öğretmenliği. Senelerce karşınızdaki öğrencilere ders anlatırsınız ve hep anlaşılmamaktan yakınırsınız.
Sanki suçlu sizmişsiniz gibi karşınızda size çeşitli ruh haliyle bakan ve sorular soran sevgili öğrencilerinizle muhatap olursunuz.

* Bıkkınlık dolu, dalgın bakışlar

* Oflamalar puflamalar

* ”Hocam bu konu çok zor” demeler

* Tüm gayretiyle anlamaya çalışıp anlayamayan öğrenciler

* Dayanamayıp bunlar bizim ne işimize yarayacak sorusunu sormalar

* Dersi kaynatmaya çalışmalar ve sizin de acıyıp biraz izin vermeniz

* Hatta bazen kendinizi işkenceci bir insan olarak görüp, bu genç insanlara eziyet ettiğinizi düşünmeniz

* Sınıfın yarısının anlamayacağını bildiğiniz halde bir konuyu anlatmak zorunda kalmanız

* Tekrar anlatmanızı isteyen öğrencinin seneler önceki matematik öğreniminin bozukluğundan dolayı elli kez anlatsanız yine anlamayacağını bildiğiniz halde, yine de kırmamak ve üzmemek için anlatmanız

* Aslında matematiksizde yaşamın sürdüğünü düşünüp ben niye buradayım ve ne yapıyorum sorusunu sormanız

* Geçen sene anlattığınız her şeyin unutulduğunu görüp çıldırmanız

* Yazılı okurken hayatınızın en sıkıntılı anlarını yaşamanız

* Tahtada anlatarak çözdüğünüz sorulardan tekini göstererek ”hocam bunun devamı şurası mı” diyen öğrenciye nazikçe ”evet” demeler.

* ”Hocam bu sorularda hep böyle mi yapacağız” diyen öğrencinin matematiğin mantığını hala tam olarak anlayamadığını düşünüp üzülmeler

*Gerçekten bazı insanların matematiğin ileri konularını anlamaya yeteneğinin olmadığını görüp Tm hatta Fen sınıfında olduğuna anlam verememeler. Ve bazen bu seçimin sebebinin öğrencinin değil velinin ısrarı olduğunu öğrenip sinirlenmeler.

*Son sene dershaneye giderek matematiği bir senede öğreneceğini sanan saf öğrenciler

*Niçin beden eğitimi yada resim öğretmeni olmadım diye mutsuzluğu ifade etmeler

*Öğrencilerin anlamamasının sebebini kendinde arayıp bir çıkar yol bir çözüm aramalar.

*Her geçen sene idealistliğinizden, enerjinizden, azminizden bireylerin yok olduğunu görmeler ve hüzünlenmeler.

Tüm bunlara rağmen aradan çekip kurtardığınıza inandığınız, her geçen sene kendisini daha çok geliştiren öğrencileri görüp, hayatın kanunu bu;
Birileri kaybedecek birileri başaracak deyip tatlı bir huzur duymalar.
Matematiği öğrenememiş olsa da gerçekten sağlam bir birey olmayı başardığı; duruşundan, konuşmasından belli olan mezun öğrencilerinizi görüp hayatta önemli olanın matematikten çok öte bir şey olduğuna karar vermeler.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir