Lav Püskürtme Deneyi

6. sınıf öğrencim Serap Fen ve Teknoloji dersinden bir ödev almış. Ödevine göre bir volkan deneyi yapması gerekiyor. Daha önceden yaptığım bir deney olduğu için ben de deneyimlerimle ona yardımcı olmak istedim.

Aslında çok basit bir deney. Bir bardağın etrafını jelatin ile kaplıyorsunuz. Bu görüntüyü bir dağa benzetmeye çalışmanız gerek. Aslında ben bu deneyi yaparken derz kullanmıştım fakat fotoğrafları bulamadığım için paylaşamadım. Resimdeki volkan benim yaptığıma çok benzediği için bunu kullandım.

Bir bardağın etrafını derz ile çevreleyip bir dağ şekli oluşturuyoruz ve üst kısmını açık olarak bırakıyoruz. Tüm görüntümüz bu olacak. Ben bunu bir karton içine yapıp etrafına yeşiller falan koymuştum bir vadi görünümü vermek için.

Kullanacağımız malzemeler resimde gördüğünüz gibi bardak, jelatin, tepsi, sirke veya limon suyu, kabartma tozu, gıda boyası.

Aslında tepkime oldukça basit asit ve bazı bir araya getirerek bir köpürme yaratıyoruz. Yarattığımız bu köpürme bardaktan ve doğal olarak dağ görünümlü şekilden taşarak etrafa saçılıyor. Böylece bir lav püskürtüsü deneyi yapmış oluyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta kabartma tozunun bol, sirkenin yeteri kadar olması…

.

.

.

.

.

İşte yanardağımız. Eğer doğal bir görünüm vermek isterseniz çok cüzi miktarlarda alabileceğiniz derz ile suyu karıştırıp bunun etrafına sürebilirsiniz. Daha sonra sulu boyalarınızda etrafını kahverengiye boyayabilirsiniz.

.

.

.

.

.

İçine kabartma tozunu koyuyoruz. Köpürme işinin gerçek kahramanı bu aslında. Kabartma tozu kabararak direk taşmaya başlıyoruz. Biraz bol koymak deneyin daha etkili olmasına neden olabilir. Hatta bu yanardağın alanını biraz geniş yapıp, etrafına ev maketleri falan koyarsak oldukça etkili olur.

.

.

.

.

Ve son adım. Sirkemizi dökelim. Sirkeyi veya limon suyunu döktükten sonra neler olacağını biz biliyoruz fakat arkadaşlarımız bilmiyor.

Gıda boyası ile karıştırdığımız kabartma tozu sirke ile tepkimeye girecek ve direk kabararak volkan deneyini tamamlayacak.

Sohbete katılın

10 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. yok çiçeği alcan sıkcan sıkcan gıda boyası olacak XD

  2. ya ne kadar sirke ne kadar soda koymm qerekiyr???

  3. her renk sıvı veya toz şeklinde bulunur..
    ………..