Kum Sandığı

Kum sanatını bilirsiniz, bir sandık üzerinde cama ışık yansıtılır ve cam üzerindeki kuma değişik desenler verilerek birbirine bağlı resimler çizilir. Çizilen kompozisyonlar bir fikri aktarabildiği gibi bir mesaj verme amaçlı da olabilir. Tabi her ne kadar çok fazla kolay bir iş olmasa da meraklıları oldukça fazladır. Bu sanatı yapanlar için gerekli olan ise bir kum sandığıdır.

.

.

Öncelikle ahşaptan bir çerçeve oluşturuyoruz. Bu bizim ana çerçevemiz olacaktır.

.

.

.

.

Daha sonra gösteri yapacağımız alanı seçip bu alanı kesip alıyoruz. Daha sonra iç kısmına gösteri alanının etrafına iki yan çıta daha çakıyoruz. Böylece gösteri alanını da içten sınırlandırmış olduk.

.

.

.

.

.

.

Çalışma yapmak istediğiniz yüksekliğe göre çerçevemize ayaklar çakıyoruz. Burada değişik takozlar kullanabilirsiniz. Böylece kısa ama yeterli seviyede yükselmiş olacaktır.

.

.

.

Çalışma alanının alt kısmına cam veya pleksiglas maddeden yapılmış saydam nesneler kullanabilirsiniz. Hatta çizilmeleri önlemek amacıyla üzerini saydam bir kağıt ile kaplayabilirsiniz.

.

.

.

.

Çalışma alanının yan tarafına ayırdığımız bölgelere sanatınızda kullanacağınız küçük malzemelerinizi koyabilirsiniz. Mesela küçük boncuklarınızı bu alana koyabilirsiniz.

.

.

.

.

.

Son olarak da sandığımızı ışıklandırıyoruz. Bunu sabit yapabileceğiniz gibi seyyar bir şekilde de yapabilirsiniz. Eğer sürekli taşımak zorunda olduğunuz bir sandık olacaksa o zaman sabit yapmanızda fayda var ama eğer evde kendi kendinize uğraştığınız bir hobiniz ise o zaman seyyar olmasında bir sakınca yok.

.

.

Son olarak da sanatınızı gösterme vakti. Kolay gelsin… İyi eğlenceler…

.

.

.

.

Bununla ilgili gösteri düzenleyenlerin görüntüleri ise burada:

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir