Kısa Yoldan Gün Bulma

11 Aralık 1962 gününün haftanın hangi gününe denk geldiğini biliyor musunuz? Sanırım bilmiyorsunuz. Peki bunu öğrenmek ve arkadaşlarınıza bunu hesaplamak ister misiniz? Sanki aklınıza bütün takvimi yerleştirmiş ve ayın hangi gününün hangi güne denk geldiğini biliyormuş gibi. Düşünsenize size birisi tarih soruyor ve o günün haftanın hangi gününe denk geldiğini biliyorsunuz.

Tabi bunun bir denklik sistemleri olduğunu anlamışsınızdır sanırım. Bildiğimiz modüler aritmetik yani. Şimdi gelelim hesaplamaya.

Size bir tarih verildiğinde önce gününün 7’ye bölümünden kalanı alırsınız. Örneğin 11 Aralık tarihinde 11/7 işleminde kalan 4‘tür. Bu aklımızda kalsın.

Şimdi ay hesabına gireceğiz. Her ayın kendine has bir rakamı var. Bunları ezberlemeniz ve aklınızda tutmanız gerek. Mesela Aralık ayının rakamı 6’dır. Tüm ayları inceleyecek olursak Ocak- 1, Şubat 4, Mart 4, Nisan 7, Mayıs 2, Haziran 5, Temmuz 7, Ağustos 3, Eylül 6, Ekim 1, Kasım 4 ve Aralık 6’dır. Biz Aralık ayını hesaplayacaktık o zaman 6‘yı alıyoruz.

Şimdi yıl hesabına girelim. Önce yılı 7’ye bölüyoruz. Kalanı alıyoruz. 62/7 işleminde kalan 6‘dır. O zaman 6’yı alıyoruz.

Sonrada yılı önce 4’e sonra 7’ye bölüyoruz. Yani 62/4 işleminde sonuç 15 ve kalan 2’dir. Kalanı önemsemeden 15’i 7’ye bölüyoruz ve 2 sonucunu alıyoruz. Kalan ise 1.

Son basamak hepsini toplamak. 4 + 6 + 6 + 1 = 17 Sonuç 7’den büyük olduğu için 7’ye bölüyoruz ve kalan bize günü verecektir. 17/7 işleminde kalan 3’tür.

Pazar -1, Pazartesi -2, Salı -3, Çarşamba -4, Perşembe -5, Cuma -6, Cumartesi -7 ve . Bizim aradığımız 3’tü o zaman Salı günü olduğunu buluyoruz. İşte sonuç; 11 Aralık 1962 günü Salı gününe denk geliyor.

Bununla ilgili çalışmalar ve uygulamalar yapabilirsiniz. İlk başlarda zor görünse de size kolay bir formül verebilirim. Bu arada dikkat edin 2000’li yıllardan sonra günü 1 gerisi olarak hesaplamanız gerek.

İşte formül; Gün= Gün/7 + Ay + Yıl/7 + Yıl/4/7

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir