Kırmızı Çekiç Sorusu

İnternette dolaşan bir soru var. Belki sizin de karşınıza çıkmıştır. Gerçi çıkmaması imkansız gibi. Şimdi de video şeklinde yayılmaya başladı. Bu soru ise cevaplayan herkesi şaşkına çeviriyor. Öncelikle testi paylaşalım sonra ise nedenini anlatmaya çalışalım.

Bu mesajın sonunda sana bir soru sorulacak.
Hemen yanıtla. Durup düşünme.
Aklına ilk gelen şeyi söyle. Ama kesinlikle bekleme test amacına bu şekilde ulaşıyor

Bu eğlenceli bir “test”… Ve ayni zamanda biraz acayip (çok
acayip)!
Bir dene, Böylece kaç insanın seninle ayni orana düştüğünü göreceksin. Konu satırına kendinin %98’de veya %2’de olduğunu yazmayı unutma. Bunun ne demek olduğunu “test”i bitirdikten sonra anlayacaksın.

Şimdi… aşağıdaki talimatları olabildiğince çabuk yerine getir.
Bir hesabı bitirmeden ötekine geçme.. Yanıtları yazmak veya hatırlamak zorunda değilsin. Sadece topla ve aşağı doğru devam ederek diğer sayılara geçSadece kafadan hesaplayarak cevap ver geç.

Şaşıracaksın.

Başla:

Aşağıdaki toplamlar kaç ediyor:

89+2

12 + 53

75 + 26

25 + 52

63 + 32

Biliyorum! Hesap yapmak zor is, ama
neredeyse bitti…
Hadi. Tek bir tane daha…

123 +5

ÇABUK! BİR RENK VE BİR ALET DÜŞÜN!

Hemen

Aşağıya devam et…

Biraz daha…

Aklına kırmızı bir çekiç geldi, degil mi?

Eğer verdiğin cevap bu değilse, sen anormal sayılmasa da farklı bir akla sahip olan %2 insandan birisin.

İnsanların %98’i bu alıştırmayı yapınca kırmızı bir çekiç diye yanıtlıyor.

İşte test bu. Bu testte evet gerçekten de insanlar “Kırmızı çekiç” cevabını veriyor. Bunun nedeni ise dil, din, ırk, cinsiyet gibi ayrımlar olmadan kişinin beyninin aynı tepkileri vermeye yakın olması.

Aslında testi biraz detaylı incelediğinizde “Hemen, çabuk” gibi kelimeler görüyoruz. Bu kelimeler aceleciliği ve dikkatli olmayı çağrıştırır beyinde ve bu çağrıştırmanın rengi kırmızıdır. Dikkat belirten, hızlılık belirten nesneler genellikle kırmızı ile belirtilir.

Bunun yanında çekiç nereden geldi derseniz. Alet deyince aklınıza genellikle alet çantalarının da üzerinde bulunan çekiç veya anahtar gelir. Kimisinin aklına ise pense gelebilir. İşte bunun nedeni de budur. Ayrıca toplama işareti içinde bulunan + işareti de yine aynı şekilde çekiç ile uyumludur.

Verilen toplama işlemlerinin ise hiçbir önemi yoktur. Bunlar sadece aklınızdaki diğer düşünceleri boşaltmak ve temizlemek için kullanılmıştır.

Similar Posts

5 Comments

  1. Doğru haklısın fakat dikkatimi çeken bir diğer konuda sadece toplama işlemi olması(tamam bu çekiç ile alakalı dediniz) ve toplama işleminde verilen sayıların birbirinin tersi olması en sonuncu hariç.

  2. ben bunu aslında biraz farklı düşünmüştüm. bir teoriye göre yaşam tecrübeleri kısmen dna’lar aracılığıyla bir sonraki nesle aktarılır ve zamanla “içgüdü” denilen ve önüne geçilemeyen dürtülere yol açar. bu mantık göz önüne alındığında, sorunun cevabının ateşin bulunması (kırmızı renk) ve ilk aletin çekiç olmasına dayanması muhtemel gibi görünüyor.

  3. Aslında aklımıza ilk gelen alet çekiçtir ve çekiçlerin neredeyse tamamı kırmızıdır. çabuk,hemen yazdığı için de direk kırmızı çekiç deyiveriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir