Kar Tanelerini Saklama

Her kış kar tanelerini yakalayıp bunların koleksiyonunu yapmayı düşündünüz mü? Eridiği için yapamayız dediğinizi duyar gibiyim. Fakat ya erimeseydi? Bu imkansız mı? Evet aslında imkansız yani sıcaklık yükseldiğinde kar taneleri erimeye başlayacaktır. Fakat bir yolla bunu kalıcı hale getirebilirsiniz.

Öncelikle karlı bir günde lam ve lamel gibi iki cam parçasını buzluğunuza koyuyorsunuz. Amaç kar tanelerini üzerine koyduğumuzda hemen erimemesi.

Arkasından yapıştırıcınızı da buzluğa atıp dışarıya çıkıyorsunuz. Aman dikkat edin yapıştırıcınız donmasın. Elinize aldığınız kartonu havada tutarak üzerinde biraz kar birikmesine izin verin. Daha sonra camlarınızın yanına gittiğinizde cımbız gibi kar tanelerine zarar vermeyecek şekilde buzluktan çıkardığınız camların üzerine yerleştirin.

Sıcaklığını düşürdüğümüz fakat halen sıvı olan yapıştırıcımızı da kar tanelerinin merkezlerine damlatın. Önemli olan kar tanesinin bütün yüzeyinin yapıştırıcı olması. Daha sonra diğer soğuk cam parçamızı üzerine yerleştirip kapatıyoruz. Hava almadığından emin olduktan sonra tekrar buzluğumuza atıyoruz.

İki gün sonra buzluktan çıkan kar taneleri şeklini almış yapıştırıcımızı izleyebilirsiniz. Hatta bir büyüteç yardımı ile bakarsanız daha net görüntüler elde edebilirsiniz.

Yeni bir koleksiyon tipi oluşturduk hayırlı olsun. 🙂

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir