Kar Tanelerini Saklama

Gönderen Editor Tarih Şubat - 12 - 2012

Her kış tanelerini yakalayıp bunların koleksiyonunu yapmayı düşündünüz mü? Eridiği için yapamayız dediğinizi duyar gibiyim. Fakat ya erimeseydi? Bu imkansız mı? Evet aslında imkansız yani sıcaklık yükseldiğinde taneleri erimeye başlayacaktır. Fakat bir yolla bunu kalıcı hale getirebilirsiniz.

Öncelikle karlı bir günde lam ve lamel gibi iki parçasını buzluğunuza koyuyorsunuz. Amaç kar tanelerini üzerine koyduğumuzda hemen erimemesi.

Arkasından yapıştırıcınızı da buzluğa atıp dışarıya çıkıyorsunuz. Aman dikkat edin yapıştırıcınız donmasın. Elinize aldığınız kartonu havada tutarak üzerinde biraz kar birikmesine izin verin. Daha sonra camlarınızın yanına gittiğinizde cımbız gibi kar tanelerine zarar vermeyecek şekilde buzluktan çıkardığınız camların üzerine yerleştirin.

Sıcaklığını düşürdüğümüz fakat halen sıvı olan yapıştırıcımızı da kar tanelerinin merkezlerine damlatın. Önemli olan kar tanesinin bütün yüzeyinin olması. Daha sonra diğer soğuk cam parçamızı üzerine yerleştirip kapatıyoruz. Hava almadığından emin olduktan sonra tekrar buzluğumuza atıyoruz.

İki gün sonra buzluktan çıkan kar taneleri şeklini almış yapıştırıcımızı izleyebilirsiniz. Hatta bir büyüteç yardımı ile bakarsanız daha net görüntüler elde edebilirsiniz.

Yeni bir tipi oluşturduk hayırlı olsun. 🙂

Cevapla

Anket

  • Zeka Oyunlarını Sever misiniz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası