Tebrikler! Bu yazıyı okumakla tam 25 puan kazandınız. şifrenizi profilinizdeki puanınızın yanında bulunan (+) işaretine tıklayarak açılan sayfaya girdiğinizde puanınız hesabınıza aktarılacaktır.

Kadına Şiddet Derse Girdi

Gönderen Editor Tarih Şubat - 16 - 2011

Kadına karşı şiddetin önlenmesi için bir adım da ’ndan geldi. Bu yıl seçmeli olan, gelecek yıldan itibaren ise ilköğretim 8.sınıflarda zorunlu olacak “Demokrasi ve Vatandaşlık” derslerinde, hakları konusu da ele alınıyor. Derslerde, öğretmenler öğrencilere kadına konusunda ‘siz olsaydınız ne yapardınız?’ sorusunu yöneltiyor. Öğretmenler, öğrencileri Alo 183 hattından haberdar ediyor.
Bu yıl belirlenen 10 pilot ildeki okullarda İlköğretim 8’inci sınıflarda seçmeli olan “Demokrasi ve Vatandaşlık” dersi, 2011- 2012 eğitim öğretim yılından itibaren zorunlu olacak. Derste işlenen konular arasında ise kadın – erkek arasındaki fark ve kadın hakları yer alıyor. Bu kapsamda toplumda cinsiyet eşitliğini güçlendirmek hedefleniyor. Cinsiyet eşitsizliğinin insan haklarına aykırı olduğu konusu üzerinde duruluyor. Derslerde, kadın hakları, ‘cinsiyetçi bakış’ ve ‘kalıplaşmış roller’ açısından tartışılıyor. Ayrımcılığın engellenmesi için hukuksal düzenlemeler kadar bireysel çabaların da önemine vurgu yapılıyor.

Cevapla

Anket

  • Ortalama Günde Kaç Soru Çözüyorsunuz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası