Istakozlar Neden Canlı Pişirilir?

Gönderen Editor Tarih Nisan - 15 - 2011

Istakoz kabuklu bir hayvandır ve çok az bir eti olan (diğer canlılara göre; mesela balıklara göre) bu hayvan canlı olarak pişirilir. Yemek esnasında kabukları ayrılır ve eti yenilir. Kimisine göre bir böcek kimisine göre ise lezzetli bir su hayvanıdır.

Canlı pişirilmesinin nedeni ise kabuğunun altında bulunan bakterilerin ıstakoz öldüğünde hemen harekete geçip bizim için zararlı toksinler ortaya çıkarmasıdır. Yani eğer ıstakozu öldürüp pişirmeye kalkarsak üzerinde bulunan bakterilerin bıraktıkları toksin bizde gıda zehirlenmesine yol açabilir.

Bizim için canlı pişirilmesinde bir sorun yok. Peki ya ıstakoz için? Bu konuda da ıstakoz için sorun yok diyebiliriz. Çünkü ıstakozlarda bizdeki gibi bir beyin yok. Yani acı hissi nedir bilmiyorlar. Tek göstergeleri kuyruklarının titremesi bu da onların bir şeylerin ters gittiğini gösterme hareketi.

Bazı görüşlere göre ıstakozun önce bir buz ile soğutulması ve sonra da pişirilmesi söylenir fakat bu ıstakoz için anestezi olmaktan çok onun daha çok kuyruk titretme hareketi sağladığını gösterir.

Cevapla

Anket

  • Derse girmeden önce hazırlık yapıyor musunuz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası