İnternete Nasıl Giriyoruz?

Gönderen Editor Tarih Nisan - 4 - 2011

Resimde gördüğünüz adamlar sizce ne yapıyor? Balık mı tutuyor? Yok artık. Asla tahmin edemezsiniz. O zaman sizi biraz merkalandıralım. Sizce internete nasıl giriyoruz? Yani bir bir siteye girmek istediğimizde elektrik nasıl ilerliyor? Uydu ile mi? Yine yanlış cevap.

İnanmayacaksınız ama bu internete dünyayı saran ağ denmesinin nedeni bildiğiniz dünyayı sarması. Nasıl mı sarıyor? Tabi ki kablolarla. Şimdi anladınız değil mi? Resimde gördüğünüz adamlar internet kabloları ile ilgileniyor.

Siz bir internet sayfasına girmek istediğinizde sunucu eğer Amerikada ise elektrik Amerikaya gidip geliyor. Ne kadar hızlı bir iletim değil mi? Kilometrelerce yol katediyor.

Eğer inanmadıysanız size Dünyayı saran ağın haritasını göstereyim. Evet yanda gördüğünüz resimde dünyada bu kablolar nereden geçiyor onlar görünüyor.

Kırmızı ile görünen yerler kabloları temsil ediyor. Evet dikkatinizi çektiği gibi kablolar denizin altından geçiyor. Denizde dalarken bir kablo gördüğünüzde bunun herhangi bir kablo olmadığını biliyorsunuz artık. Türkiye’den geçen kabloları gördünüz mü?

İşte bu kabloların yakından çekilmiş görüntüleri:

Evet şimdi bunları gördükten sonra insanın aklına bu kabloların denizlerin dibinden nasıl geçirilmiş diye sorabilirsiniz. İşte bu konuda da biraz araştırma yaptığımda küçük bilgiler buldum ama en iyi gösterim bir video oldu. İşte o video:

Bu kadar bilgiden sonra aklınıza bir soru takılmış olması gerek. Bu kablolar koptuğunda veya zarar gördüğünde ne oluyor? İşte o zaman kıtalar arası internet aktarımı duruyor ve onarılması bekleniyor. Zaten en büyük zaman kaybı da hasar gören noktayı bulmak oluyor. Bu arada son teknoloji bilgisayar ve uydu teknolojisi varken nasıl oluyor da internet böyle diyorsunuz değil mi? Evet çok şaşırtıcı.

Cevapla

Anket

  • Web Tabanlı Oyunları Sever misin? (Travian gibi)

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası