Hacıyatmaz

Eskilerin en güzel oyuncağıdır. Altında bulunan yuvarlak kısım ağırlık merkezini oluşturduğu için üzerindeki insan modeli bir türlü yere yatırılamaz. Hatta bunu çocuklar kendi arasında da oynar. Çocuklardan birisi ebe seçilir ve ortaya geçer. Bu kişi elinde tuttuğu sopayı bırakır ve bir kişinin ismini söyler. Eğer sopa yere düşmeden tutabilirse o zaman kurtulur tutamazsa ebe o kişi olur.

Tabi bu hacı yatmaz sadece bununla ilgili de değil. Hacı yatmaz mantığı tamamen bir denge ve ağırlık merkezi olayıdır. Dolayısıyla bununla ilgili değişik çalışmalar da bulunmaktadır. Mesela küçük çocuklar genellikle tabaklarını devirmekte ve üzerlerini, yerleri kirletmektedirler. İşte bunu önlemek için hacıyatmaz mantığı ile yapılan tabaklar hiçbir zaman devrilmez.

Tabak olarak düşünmemek lazım. Yere dökülmesini veya düşmesini istemediğiniz her şeyi bu mantıkla yapabilirsiniz. Mesela bir çöplük. Böylece çöpün içindeki çöpler hiçbir zaman yere düşmeyecektir.

Bunlar birer örnekti ve artık gerisi sizin hayal gücünüze ve düşünme eğiliminize kalmış bir konu. Bunun yanında eğer bir hacıyatmaz yapmak istiyorsanız yapmanız gereken bir pinpon topunu ek yerinden bıçak veya makas ile iki eş parçaya ayırıp  yarısının içini oyun hamuru ile doldurmanız gerekiyor. Daha sonra kartondan yapacağınız figürü de bunun üzerine yapıştırın. Sağlamlaştırdıktan sonra kendinize bir hacıyatmaz yapmış olacaksınız.

İşte böyle. Uğraşarak kendinize bile güzel oyuncaklar yapabilirsiniz. İyi eğlenceler…

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir