Eski CRT Monitörden Ne Yapılır?

Eski masaüstü bilgisayarımın işlemcisi yanınca işlemci almak yerine atmayı uygun gördüm. Yaklaşık 7 senedir kullanıyordum artık yeter diye düşündüm. Ebedi yolculuğa uğurladık. Monitörü ne yapayım derken bir arkadaşımızın fikri çok hoşuma gitti.

Arkadaşımız eski CRT model monitörünü söküp içini boşalttıktan sonra içine ufak bir akvaryum yapıp kızına hediye etmiş. Yapım aşamalarını incelediğimizde oldukça güzel ve eğlenceli olduğunu görebiliyoruz.

İşte yapım aşamaları:

Tabiki öncelikle yapmamız gereken monitörün içini boşaltmak ve temizlemek olmalı. Burada EN ÖNEMLİ nokta ise monitörün için açtığınızda içinde bulunan ekranda yüklü miktarda elektrik olması. Bu elektrik sizin hayatınıza zarar verebilir.

Bir elektrikçiden yardım alarak yapmanız sizin için iyi olur.

İçini boşalttıktan sonra iyice temizlemeniz ve ekranın tozsuz olması sizin için iyi olur. İleride tekrar temizlemek için açmak zorunda kalmazsınız.

İçini boşalttıktan sonra iç ölçülerini alarak yerleştireceğimiz akvaryumun boyutlarını öğrenmiş oluruz. Camdan yapacağımız bu akvaryumu isterseniz plastikten de yapabilirsiniz. Tabi şeffaf ve göze hoş gelen olursa daha iyi olur.

Konu bilgisayar olunca akvaryumun arkaplanını da bildiğimiz görüntülerden değil de bir bilgisayar boardu görünümünde yaparsak daha güzel olur. Yeşil ve üzerindeki devre elemanları hoş bir görüntü sağlar. Tabi akvaryumdaki canlıları beslemek için ayrı bir yemleme alanı oluşturmanız gerek. Bunun için de üst kısmını kesmeliyiz.

Daha sonra ön ekrana tam denk gelecek şekilde akvaryumumuzu yerleştirip sabitliyoruz. Sabitleme işlemini silikon yardımı ile yaparsanız daha güvenli olacaktır. Tabi bu arada akvaryumumuzun ışığa ihtiyacı olacaktır. Bunu karşılamak içinde üst kapağa tasarruflu bir ampul yerleştirirseniz iyi olur.

Bütün işlemler bittikten sonra yandaki gibi bir görünüm alacak akvaryumunuz. Eve gelen ziyaretçilere ekran koruyucum şeklinde yutturabilirsiniz.

Gayet güzel bir görüntü. Suyun temizliği ve suyun havalandırması içinde ayrıca eklentiler düşünebilirsiniz.

Onlar için daha vakit var şimdi akvaryumunuzun karşısına geçin ve izlemeye başlayın.

Similar Posts

3 Comments

  1. bence bunlarla uğraşmak yerine çift monitör olarak kullanabilirsiniz. Şahsen öyle yapıyorum ve bir çok işimi görüyor

  2. çok uzun süre uğraştım bu iş için ama olmamıştı , sebebi ise kendi yönetemlerimle yapmaya çalıştım , bu anlatım baya işme yarayacak 🙂 teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir