Güreş olimpiyat oyunlarından çıkarıldı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi,2020 Olimpiyat Oyunları’nda güreş sporu branşını yeni spor dallarına yer açmak için çıkardığını açıkladı.
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Yönetim Kurulu,25 temel spor dalını belirlerken güreşi listeye almadı.
İstanbul’unda aday olduğu 2020 Olimpiyat Oyunları’nda atletizm, kürek, badminton, basketbol, boks, kano, bisiklet, binicilik, eskrim, futbol, jimnastik, halter, hentbol, hokey, judo, yüzme, modern pentatlon, tekvando, tenis, masa tenisi, atıcılık, okçuluk, triatlon, yelken ve voleybol branşları yer alması bekleniyor.

güreş

IOC sözcüsü Mark Adams yaptığı açıklamada, gizli oylamada hangi spor branşının çıkarılması gerektiği sorularak sonuçlarda güreşin çıktığı ve ortaya çıkan kararın 2020 oyunları programı için ”en iyisi” olduğunu söyledi.

Oylamadaki sayısal veriler açıklanmadığı, IOC Başkanı Jacques Rogge’un oy kullanmadığı açıklandı.
İcra Kurulu, hangi spor dalı ya da dallarının çekirdek listeye katılacağına ilişkin St. Petersburg’da Mayıs 2013’de toplantı yapacak ve IOC Yönetim Kurulu’na önerilecek spor dalını belirleyecek. IOC Yönetim Kurulu Toplantısı Eylül ayında Arjantin’de yapağı toplantıda 2020 olimpiyat programında yer alacak spor dallarını açıklayacak.
Adams, bugünkü kararın ”kesin” anlamına gelmediğini belirtti.

İstanbul ile Madrid ve Tokyo’nun aday olduğu 2020 Olimpiyaları’nın yapılacağı yer 7 eylül 2013 ‘de açıklanacaktır.

Bu durum hiç kuşkusuz,Türkiye’nin olimpiyat başarısını olumsuz etkilecektir.Türkiye şimdiye kadar olimpiyat oyunlarında, güreşte 28’i altın 16’sı gümüş 15’i bronz toplam 59 madalya kazandı.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir