Fotoğraf Projeksiyonu

Eğer elinizde fotoğraflarınızı slayt şeklinde geçirip izlemek için bir projeksiyona ihtiyacınız varsa bu tasarım tam size göre olacak. Mantık el yapımı projeksiyon aletleri ile aynı fakat tek fark bu alette görüntüyü siz veriyorsunuz ve değiştiriyorsunuz. Projeksiyonda ise LCD ekranlardan görüntü alınıyor.

.

.

.

.

Projeksiyonu oluşturduğunuzda duvarda oluşacak görüntü ikinci resimde gördüğünüz türden olacaktır. Görüntünün boyu yaklaşık olarak 1,5 m. Peki bunu en net nasıl alabiliriz diyorsanız bu da biraz fen bilgisi ile oluyor. Odak noktasını yakaladığınızda en net görüntüyü elde edersiniz.

.

.

.

.

Gerekli olan malzemeler bir adet kuvvetli lamba, fotoğraf ve optiği tutmak için gerekli tahtadan yapılma malzemeler ve odak noktasını ayarlamak için gerekli civatalar.

.

.

.

.

.

Tahtadan kesilecek malzemeler bu şekilde olacak. Sol taraftakiler fotoğrafı tutmak ve sabitlemek için gerekli. Sağ taraftakiler ise optiği sabitlemek için gerekli.

.

.

.

.

.

Tahtadan parçaları kestikten sonra oluşması gereken parçalar bu şekilde olmalı. Fotoğrafı ve optiği sabitlemek için eğer daha uygun parçalar oluşturabilirseniz orası da sizin zevkinize kalmış artık. Hayal gücünüz ne kadar güçlüyse o kadar değişik bir proje oluşturabilirsiniz.

.

.

.

.

.

Resmin sabitleneceği kısım bu şekilde olmalı. Civata boşluklarından ise odak noktasını ayarlamak için yararlanacağız.

.

.

.

.

.

.

Fotoğrafımızı sabitleyecek malzemeyi lambamıza yerleştirdiğimizde bu şekilde sabitlememiz gerekli. Daha sonra optiği yerleştirip odak ayarını yapacağız.

Odak ayarını yaptıktan sonra projemiz hazır. İstediğiniz zaman kullanıp resimlerinizi paylaşabilirsiniz. Resimlerinizde banyosu yapılmış eski filmleri kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir