Fosforlu Çiçekler

Gönderen Editor Tarih Şubat - 22 - 2011

Yandaki şekilde gördüğünüz gibi çiçeğinizin parlamasını ister misiniz? Bunu yapmak için fosforlu olması gerektiğini anlamışsınızdır sanırım.

Gerekli malzemeler; fosforlu kalem, su, karanfil, mürekkep, kavanoz.

Öncelikle sizlerle bir deney yapmamız gerekiyor. Deney sonucunu görerek tasarımımızı gerçekleştireceğiz.

.

.

.

Şimdi elimizdeki kavanozların için sırasıyla mürekkepli su, normal su ve fosforlu su koyacağız. Fosforlu su oluşturmak için fosforlu kalemin içini çıkartıp suyun içinde çözünmesini sağlayabilirsiniz.

.

.

.

.

.

Yandaki şekilde gördüğünüz üzere fosforlu kalemin içini kavanozun içine koyuyoruz. Amaç içindeki renkli kısmın suyun içinde çözünerek bitki tarafından çekilmesi.

.

.

.

.

.

Şimdi kavanozlarımıza bitkilerimizi ekliyoruz. Eklediğimiz bitkiler suyu çekerken suyun içindeki malzemeleri de birlikte çekecektir.

Beyaz karanfillerinize herhangi bir renk vermek isterseniz yine aynı mantığı kullanabilirsiniz.

.

.

.

.

Belli bir süre bekledikten sonra çiçeklerdeki renk değişimini görebilir hale geleceksiniz. Yandaki resmimiz kırmızı renkli suyun içine konulmuş çiçekten bir görüntü.

.

.

.

.

.

Yandaki resimde ise mürekkepli suyun içinde kalan karanfillerdeki değişimi görebilirsiniz. Karanfilin yaprakları mavileşmeye başlamış bile.

Su ile birlikte mürekkebin de bitki tarafından emildiği anlamına geliyor bu işlem.

.

.

.

.

Eğer mürekkebiniz bitkinin yapraklarında görülmeye başladıysa fosforunuz da bitki tarafından çekilmiş demektir. Artık deneyimizi yapabiliriz. Şimdi yapmamız gereken ise gece görmek istediğiniz bir yere çiçeğinizi koymak.

Sonuç ise mükemmel. Resimdeki çiçeklere bakar mısınız? Sanki yapma çiçekler. Sudaki fosfor bitmediği için şişedeki su daha parlak çıkmış.

2 Yorum to “Fosforlu Çiçekler”

 1. Gürkan dedi ki:

  Yaklaşık 1,5 hafta içinde tam sonuca ulaşırsınız. Çiçeğin su almasına bağlı olarak değişir.

 2. büşra dedi ki:

  bunlar kaç günde olur?

Cevapla

Anket

 • En zor ders sizce hangisi?

  Sonuçlar

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası