FLL Başlıyor

Benimde İstanbul’da bir kez tanıtımına denk geldiğim hatta oynadığım güzel bir yarışma FLL. Aslında legoların kullanılarak bir amaç etrafında toplanan öğrencileri görmek çok güzel bir şey. Tanıtım esnasında yarışmaya katılanlara da Bilim Kahramanları şeklinde de rozet veriyorlardı. Benim açımdan güzel bir deneyim olmuştu. Hatta bunun tanıtımını da yapmıştık. Fakat en kötü yönü bu yarışmanın oldukça maddi boyutunun büyük olması.

1998’den bu yana dünyada FIRST® LEGO® Ligi (veya kısaca FLL) ismiyle yapılan ve bu sezon dünya genelinde 60 ülkeden 200.000 çocuğun dahil olduğu etkinlik ülkemizde “Bilim Kahramanları Buluşuyor” adı altında düzenleniyor. Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST LEGO Ligi 8. Türkiye Turnuvası, 17-19 Şubat 2012’de Ankara ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

1998 yılında ilk kez ABD’de 500 çocuğun katılımıyla düzenlenmeye başlanan FLL, Türkiye’de bu sezon 8. yaşını kutluyor. İlk olarak 1989 yılında teknoloji ve bilim alanında topluma yararlı liderler yetiştirmek üzere programlar geliştirmek için Dean Kamen tarafından kurulan FLL’ye, bu sene 60 ülkeden 200.000 çocuk katılıyor. 9-16 yaş arası çocuklardan oluşan, 4 – 10 kişilik takımların katıldığı bir program olan olan FLL’nin sezon turnuvasına 22 ilden 80 takım 800 çocuk katılıyor.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir