Tebrikler! Bu yazıyı okumakla tam 25 puan kazandınız. şifrenizi profilinizdeki puanınızın yanında bulunan (+) işaretine tıklayarak açılan sayfaya girdiğinizde puanınız hesabınıza aktarılacaktır.

En İyi Dershane Hangisi?

Gönderen Editor Tarih Ocak - 19 - 2012

Yaklaşık 6 yıldır öğretmen eğitimin içindeyim ve özel sektör olsun, devlet kurumu olsun ikisinde de görev aldım. Öğrencilerimizin gerek dönem başında gerekse sömestr tatilinde en çok sordukları soru bu “Hocam en iyi dershane sizce hangisi? Oraya kayıt yaptıralım.” Fakat ben her zaman aynı cevabı veriyorum.

Bana göre en iyi dershane yok en iyi öğrenci var. Dershane ne kadar başarılı olursa olsun başarısız bir öğrencinin başarısını artırmakta zorlanacaktır. Zaten dershanelerdeki öğretmenlere baktığımızda çoğu her yıl yer değiştirmekte. Mesela bu sene X dershanesinde çalışan bir matematik öğretmeni seneye Y dershanesinde çalışmakta.

Eğer en iyisini seçmek istiyorsanız o zaman öğretmenlerin deneyim yılına, dersleri işleme şekillerine, dershanenin olanaklarına ve sizinle ilgilenme zamanına bakmanız gerekmekte. En detaylı bir şekilde inceleme yapılabilir.

Fakat eğer siz zaten başarılı ve sorumluluk sahibi bir öğrenci iseniz her dershane sizi daha başarılı yapacaktır. Seviyenizi iyi öğrenip ona göre çalışma verecektir.

Bana göre en iyi dershane öğrenci ile birebir en çok ilgilenen dershanedir. Size program veriyor ve bunu düzenli takip ediyorsa, eksik olduğunuz noktaları hemen belirleyip anında müdahale edebiliyorsa o zaman sorun yok.

Zaten bir dershane öğrenciye ne kazandırır? En başta sosyallik, daha sonra test çözme tekniği ve daha sonra da konu tekrarı gibi düzenli çalışma olanağı. Bunun dışında? Yok.

Dershaneye gitmeyen bir öğrenci ne kaybeder? Eğer eksik noktalarını belirleyip bu noktaların üzerine gidiyor ve düzenli çalışmasını biliyorsa o zaman sadece biraz daha az arkadaşı olur.

İşte bu durumda da sorumluluk aileye düşmekte. Eğer siz çocuğunu yetiştirirken en baştan beri sorumluluk bilincini verdiyseniz o zaman çocuğunuz başarı ile yaşayacaktır.

Cevapla

Anket

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası