Disketlerden Lamba

Daha önceki konularımızda birkaç kez disketlerden bahsetmiştik. Hani şu eskilerin modası olan fakat günümüzde yüzüne bakılmayan icatlar… Burada saat yapmıştık şimdi ise lamba yapacağız.

Tabi ki gerekli malzemelerimiz disket ve bağlamak için tel olacaktır. Eğer isterseniz disketleri birbirine bağlamak için bant kullanabilirsiniz fakat sağlıklı olmayacaktır.

.

.

.

Öncelikle kullanmadığımız disketleri belirleyip bu disketlerimizi kontrol ediyoruz. Eğer dört köşesinde delik varsa veya delebilecek düzeydeyseniz o zaman tel ile birbirine bağlamak en güzeli olacaktır. Eğer bağlama yapamayacağınız bir düzeydeyseniz o zaman bant yardımı ile (kuvvetli bir bant seçin) birbirine bağlayabilirsiniz.

.

.

Seçtiğiniz disketleri şekildeki gibi birleştiriyoruz. Bu, elde etmek istediğimiz lambanın açık hali. Eğer siz de başka bir şekilde bir lamba dizaynı düşündüyseniz farklı bir açılımla bunu gerçekleştirebilirsiniz. Orası sizin hayal gücünüze kalmış bir konu.

.

.

.

.

.

Daha sonra disketleri kapatarak kapalı halini oluşturuyoruz. Bu hali lambamızın dış yüzeyini oluşturacak.

.

.

.

.

En son olarak ise içine bir duy yerleştirerek lambamızı tamamlıyoruz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Birincisi duy takılırken elektrik kaçağı olmayacak şekilde bir montaj yapın, ikincisi ise içine çok kuvvetli bir ampul koymayın çünkü disketler eriyip tehlike oluşturabilir. Küçük watt değerine sahip ampuller sizin için ideal olacaktır.

.

Sonrada zevkle odanızda gece lambası da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir