Dershaneler Kapanır mı?

Sadece isim değişebilir.

Başbakanın konuşması ile bütün eğitim camiası bunu konuşmaya başladı. Acaba dershaneler kapanır mı sorusu sürekli yankılanmaya başlandı. Evet dershanelerin kapanması mümkün. Belkide son 30 yıldır yapılmak istenen dershaneleri kapatma belki bu sefer gerçekleşebilir. Fakat nasıl olacağı ise daha önemli. OKS sınavının kaldırılıp SBS sınavının gelmesi, ÖSS sınavının kaldırılıp yerine LYS sınavının gelmesi gibi bir durum da söz konusu olabilir. Dershaneler kaldırılıp özel eğitim kurumu olarak tekrar açılır. Sonuç olarak sadece ismi değişmiş olur.

Dershaneler özel okul olabilir.

Tabi bütün bunların yanında başka bir seçenek de var. Ülkenin eğitim öğretim faaliyetlerine verdiği değer ve ayırdığı para gözler önünde. Dolayısıyla okullara ödeneğin gelmediği bilinen bir gerçek. Sanırım bundan sonra da kolay kolay gelmez. Dolayısıyla dershaneler bu yükün altına alınabilir. Bir öğrencinin senelik devlete olan yükünün 1000 TL  olduğunu düşünelim. Devlet bu yükü dershanelerin üzerine yıkıp öğrenci başına 500 TL ödeme yapma teklifi ile gelebilir. Tabi dershanelerin bütçesinin MEB’in bütçesinden daha büyük olduğu ve patronların ne cevap vereceği de önemli noktalar arasında.

Eğer böyle bir adım atılırsa dershaneler beden eğitimi öğretmeni, müzik öğretmeni gibi öğretmenler de almak zorunda kalacaktır ve öğretmen maaşları saatlik olarak hesaplanır duruma gelecektir. Öğretmen fazlalığını azaltma ve devletin üzerindeki emekli öğretmen yükünü kaldırmaya çalışma yönünden güzel bir uygulama olabilir. Fakat bu uygulama öğretmenler arasındaki rekabetin artmasını ve öğretmenlik fiyatlarının düşmesine neden olur. Böylece zaten düşük olan eğitim kalitesi de giderek düşecektir.

Sonuç nasıl olur?

Her iki senaryoda da olan yine eğitim öğretim faaliyetleri içindeki öğrencilere olacaktır. Öğretmenlik mesleğinin giderek sıradanlaşması ve eğitim faaliyetlerinin zayıflaması ise giderek zayıflayan bir ülke olmanın nedenleri arasında olacaktır. Öğretmenlik mesleğinin para veya sonuç ile ölçülmesi her ne kadar öğretmenleri rahatsız etse de yine de fedakar öğretmenler çalışmalarına devam etmektedir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir