Coca-Cola’nın formülü bulundu

Coca-Cola’nın tarifi yıllardır bulanamamıştır.Coca-Cola’nın tarifi ile ilgili bir çok iddialar bulunuldu.ABD’nin Georgia eyaletinde Cliff Kluge adlı antikacı Coca-Cola’nın orijinal formülünü bulduğunu söyledi.

coca-cola-logo2
Coca-Cola formülü,The Coca-Cola Company şirketi tarafından bilinen Coca-Cola ürünü için yapılan gizli formüldür.The Coca-Cola Company şirketi , formülü özenle saklanan ticari sır olarak sunmaktadır. Formül,sadece özellikle yöneticilerin içinde bulunduğu birkaç çalışan tarafından bilinir.Coca-Cola formülünün içinde şeker ve yüksek miktarda fruktoz mısır şurubu, karamel boyası, kafein, fosforik asit, kokain ağacı yağı, kola cevizi, limon yağı, vanilya ve gliserin bulunur.

Coca-Cola’nın orijinal formülünü bulduğunu iddia eden bir antikacı gizli tarifi 15 milyon dolara satışa çıkardı.

ABD’li bir antika satıcısı Coca-Cola’nın gizli formülünü bulduğunu iddia etti. Georgia eyaletinde yaşayan Cliff Kluge, hayatını kaybeden ünlü bir kimyagerin açık artırmaya çıkan eşyaları arasında Coca-Cola’nın 1943 yılından kalma formülünün yazılığı olduğu kağıtlar bulduğunu söyledi.
Kluge, bulduğu Coca-Cola’nın formülü açık artırma sitesi eBay’de 15 milyon dolara satışa çıkardı.
                       ‘GERÇEK TAD OLMAZ’
Konuyla ilgili açıklama yapan Coca-Cola firması, Kluge’nin bulduğu formülün Coca-Cola’ya yaklaşabileceğini ancak içeceğin gerçek tadını yakalayamacağını öne sürdü.
                       ‘COCA-COLA YARDIM İSTEMİŞ OLABİLİR’
Kluge’a göre Coca-Cola 1943 yılındaki savaş koşulları altında içeceği üretmekte zorlandığı için gizli formülü şimdi hayatta olmayan kimyagere gönderip yardım istemiş olabilir.
                         1886’DA ÜRETİLDİ, KASADA SAKLANIYOR
Coca-Cola’nın orijinal formülü 1886 yılında Dr. John S. Pemberton tarafından oluşturuldu. Şirketin sır olarak sakladığı gizli tarif, Coca-Cola’nın Atlanta’daki müzesinde dev bir kasada saklanıyor.

Kaynak:http://ekonomi.haber7.com/dunya-ekonomisi/haber/1026612-coca-colanin-gizli-formulu-bulundu

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir