Canlı Bir Hafıza İçin İpuçları

Canlı bir hafızaya sahip olmak için yapmamız gereken sadece 10 alıştırma.

1- Ters el alıştırması: Sağ eliniz yerine biraz da sol elinizi kullanmaya başlayın. Saçlarınızı sol elinizle tarayın kalemi ters elinizle tutun mesela. Sonuç olarak rutin alışkanlıklarınızı kırar ve beyninizin kullanmadığınız diğer yarısını da harekete geçirmiş olursunuz.

2- Çocuk oyunu alıştırması: İşe veya alışverişe giderken tıpkı bir çocuk gibi merak içinde bütün duygularınızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Bu şekilde çok ender yaptığınız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini artırırsınız.

3- Harf alıştırması: Elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alın. Sıasıyla paragrafları okuyun ve çift yazılmış harflerin üzerini çizin. Mesela çift t ve m lerin üzerini işaretleyin. Böylelikle konsantrasyonunuzun ne kadar uyarıldığını hemen hissedeceksiniz.

4- Polisiye alıştırması: Dün akşam şu saatte ne yaptım, neredeydim, iki saat önce ne yaptım gibi genellikle polisisye romanlarında sorulan soruları kendinize yöneltin. Ve tabi cevaplayın.

5- Yürüyüş alıştırması: Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde hareket edin. Sol bacağınızı her kaldırdığınızda, önce sağ elinizle, sonra sol elinizle dizinize dokunun.  Beynin her iki tarafını kullanmış olursunuz.

6- Ressam alıştırması: Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin. Bununla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çizin. Bu çizim hareketleri yorgun zihninizi hemen canlandırır. Stresi önler.

7- Ajan alıştırması: Bu alıştırmayı daha çok sokakta yapacaksınız. Çevrenizde bulunana arabaların plakalarına bakın ve plakadaki harflerden kelimeler hatta cümleler türetmeye çalışın. Böylece hem kelime hazinenizi zenginleştirir hem de beyninizi çalıştırırsınız.

8- Resim alıştırması: Bu alıştırmayla alışveriş listelerini çok kolay ezberleyebilir hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Bunun için kapıt kalem alın ve kağıdın üzerine mum kaktür yonca gibi semboller çizin. Her resim bir sayıyı sembolize ediyor. Ardından sembolleri sayılara göre ezberleyin. Liste oluşturmanız kolaylaşır.

9- Düşünün ki hayat hikayenizi tekrar yazmanız gerekiyor. Burada ise gittiğiniz ilkokuldan başlayabilirsiniz. Bunun için en yakın arkadaşınızı tipini, sınıfınızın düzenini hatırlamanız gerekiyor. Kişilerle ilgili hafızanız güçlenir.

10- Hipnoz alıştırması: Özellikle stresli anlarınızda olumlu kelimelerden destek almaya bakın. Bunlarla olumsuz düşüncelerinizi yok edersiniz. Mesela Benim için gerekli olan her şeyi biliyorum ve çok sakinim. cümlesini tekrarlayabilirsiniz.

Sohbete katılın

4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kendimizi boş hissetmemizin bir numaralı nedeni beynimizin aktif olmaması. Güzel bir makale teşekkürler.

  2. eğer iyi bir hafızaya sahip olmak istiyorsanız sabahları 1 bardak sade bal için üstüne birde süt oldukça etkili

  3. hafıza geliştirme teknikleri mevcut buda alternatif olmuş.insan beynin % 4-5 ini kullanıyor bu teknikler ile beyin kullanım oranın artırmak insanın elinde

  4. Buna benzer bir hafıza geliştirme yazısı okumuştum. Öneriler paralellik gösteriyor. Denemekte yarar var.