Biber Neden Acıdır?

Biber acıdır, gerçekler de acıdır o zaman biber gerçektir. Biber acı değilse gerçekler yakıcıdır o zaman biber yakıcıdır. Neyse sanırım biraz karıştı fakat şurası kesin ki biber acı değil yakıcıdır. Bunun tam tersi ise tatlı değil ferahlatıcıdır. Yani nane veya mentol gibi.

Çocukları biberden soğutan şey ise kapsaisin ismi verilen bir madde. Bu madde biberin tohumlarında dahi bulunan ve yakıcı hissini veren maddedir. Sadece yendiği zaman değil cilde sürüldüğü zaman bile tahriş eder cildi.

Acı biberi sıcakta yediğimizde serinletmesinin nedeni ise biberin insan vücudunu terletmesi ve terle birlikte insanın serinlemesidir.

Peki acı biber daha doğrusu yakıcı biber yediğimiz zaman su içtiğimizde neden bu yakıcılık gitmiyor? Çünkü yakıcılığa neden olan madde yağdır ve su ile yağ birbirine karışmaz. Peki bunu nasıl giderebiliriz derseniz işte o zaman ekmek, süt, rakı… gibi yağ çözücü maddeler içeren besinler diyebiliriz. Bu arada uyarmadan geçmeyelim biberden dolayı ağzınız yandığında sakın annenizin yağ çözücülerinden kullanmayın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir