Askeri Lise Başvuru Koşulları

Askeri liselere başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken noktalar. Askeri liselere başvuru esnasında öğrencilerde aranan özellikler aşağıda belirtilmiştir. Lütfen inceleyiniz.

Sosyal Durum, Ahlak ve Karakterle İlgili Koşullar

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak.
* Kendisi ve aile bireyleri, kusursuz ahlâk ve karakter sahibi olmak.
* Evli, dul, nişanlı olmamak, bir kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak.
* Tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya karışmamış olmak.
* Herhangi bir nedenle askerî okullardan çıkmamış veya çıkarılmamış, sivil okullardan ise çıkarılmamış olmak.
* Yapılacak özel güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak.

Öğrenim İle İlgili Koşullar

* Halen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarının 8 nci sınıfında okuyor olmak ve sınava giriş yılının Haziran döneminde doğrudan mezun olmak (Lise sınıflarında (hazırlık dahil) öğrenim görenlerin başvurusu geçersizdir).
* Okul bitirme derecesi (son beş yılın ortalaması) en az 3,50 (100’lük sistemde 75) olmak.
* Yurtdışındaki okul mezunları için (bu durumdaki adayların da sınavın yapıldığı yılın Haziran döneminde doğrudan mezun olmaları gerekmektedir.) bu okulların bir mesleğe yönelik olmadığını ve ilköğretim okullarıyla denkliğini belirten, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış belgeye sahip olmak (Bu belge yazılı sınav sonucunda Hava Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenen baraj puanı aşıldığı takdirde ikinci aşama sınavına gelirken adaylar tarafından yanlarında getirilecektir.)

Sağlık, Boy-Kilo ve Yaş İle İlgili Koşullar

* Sınava giriş yılında en fazla 16 yaşında, en az 13 yaşında olmak(Her ne sebeple olursa olsun yaş düzeltmesi yaptırmış olanların düzeltmeden önceki yaşları geçerlidir.)
* Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin ortaöğretim okullarına girecek öğrenci adaylarına ilişkin sağlık niteliklerine uygun olmak (vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak, göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düz taban olmamak, duymasında en ufak bir kusur bulunmamak, her ne derece olursa olsun gözlük-lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak, lazer ameliyatlısı olmamak, kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak.)
* Sevk edileceği askeri hastaneden “ASKERİ ÖĞRENCİ OLUR, UÇUCU YETİŞTİRİLMEYE ELVERİŞLİDİR.” kaydını içeren sağlık kurul raporu almak.
* Türkçe’yi kusursuz konuşmak. (Dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak.)
* Yapılacak ön sağlık muayenesinde, yaş, boy (ayakkabısız) ve kilo aşağıda belirtilen alt ve üst sınırlar içinde, boy-kilo oranı ise TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun sınırlar içinde bulunmak,

Yaş  En Az Boy (cm)  Kilo (Kg)  En Fazla Boy (cm)  Kilo (Kg)
13   140,5                30         171,5                   67,45
14   146,5                34,2       178,5                  72,8
15   152,5                39,5       182,5                  77,5
16   158                   44,9       185                    80,8

Diğer Koşullar

* Askeri Liselere Giriş Sınavı Aday Bilgi Formunda Hava Kuvvetleri Komutanlığı tercihinde bulunmak,
* ÖSYM tarafından yapılan ve 1’nci seçim aşaması olan Askeri Liseler Sınavı (ALS)’ndan Hava Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenen olan baraj puanı almak,
* Baraj puanı aşan adaylar için, Ön Sağlık Muayenesi, Bedeni Yetenek Sınavı, Mülakat, Psikoteknik Test ve Sağlık muayenesi aşamalarını içeren 2’nci Seçim Aşamasını başarıyla tamamlamak,
* Performans Puanına göre yapılacak sıralamada Hava Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenen kontenjan içerisinde olmak.
* “Askeri Okullara Alınan Öğrenciler İle Silahlı Kuvvetler Hesabına Fakülte ve Yüksek Okullarda Okuyan Öğrenciler İçin Yüklenme Senedi Düzenlenmesine ve Bu Okullardan Çeşitli Sebeplerle Ayrılacak Öğrencilere veya Kefillerine Ödettirilecek Tazminata Dair Yönetmelik”‘te belirtilen yüklenme ve kefalet senetlerini düzenlemek.

Similar Posts

6 Comments

  1. Merhaba ben 21 Nisan 2013 de Askeri Lise sınavına girdim. Sınav soruları ve cevapları açıklandıktan sonra internetten puanımı hesapladım ve 68 çıktı. BEN BU puanla HAVA,KARA,DENİZ,BANDO,ASKERİ TIP FAKÜLTESİNDEN HANGİSİNE GİDEBİLİRİM ?

  2. Merhaba Ben 21 Nisan 2013 de askeri lise sınavına girdim.Sorular ve cevapları açklandığında İnternetten kaç puan aldığımı hesapladım ve 68 puan çıktı ben bu puanla havaya, karaya, bandoya , GATP , Denizden hangisine gidebilirim?

  3. orta okul bittikten sonra başvurmuştum ancak sağlık kontrollerinden geçemedim gerçekten çok sıkı kurallar var ve torpil geçmiyor

    1. selamlar ben 01.05.1989 doğumluyum şu yaş olayını anlayamadım yani ben 2013 de lise meunzu olarak polisliğe başvuru yapabilir miyim yoksa yaşım gee7ti mi acil cevap alırsam e7ok mutlu olurum şimdiden teşekkfcrler.

  4. Bu sene bende askeri sınavlara girmeyi düşünüyordum fakat mülakatlardan geçemeyeceğimi düşünüyorum.Onun için pmyo sınavına gireceğim.
    Askeri sınava girenlerin Allah yardımcısı olsun.Özellikle mülakatta dikkatli olsunlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir