Akrep ve yelkovan neden sağa döner?

Eski zamanlarda  eski Mısırlılar, güneşin her gün düzenli bir şekilde hareket ile doğup, belirli zamanlarda gökyüzünün aynı noktalarında bulunduğunu ve battığını gözlemlediler.Bu durumun bir günü zaman parçalarına ayırmada kullanılabileceğini düşündüler.
Bu düşüncelerin sonucunda  güneşin bu hareketinden yararlanarak ilk güneş saatini yaptılar. Keşfettikleri bu saat, meydanlık bir yere yüksek bir taş koyularak ve güneşin hareketi sırasında, bu taşın gölgesini takip etmek suretiyle zaman değeri anlaşılıyordu.

saat

Mısır, konumu itibari ile kuzey yarım kürede fakat ekvatora da yakın bir ülke olduğundan, güneş doğduğunda, gölge hemen tam batıda oluşuyor, güneş yükseldikçe gölge kuzeye, yani sağa doğru hareket ederek, güneş batışında doğu yönüne ulaşıyordu. Yani gölge bugünkü tüm saatlerin akrep ve yelkovanında olduğu gibi soldan sağa doğru dönüyordu.

Daha sonraları, pendulumlu, pilli saatlerde de yön değişmedi, hatta sağa doğru dönüşler ‘saat yönüne dönüş’ diye adlandırılır oldu.

Avustralya gibi ekvatorun güneyindeki ülkelerde, güneş doğarken taşın gölgesi güneye düşer. Güneş yükseldikçe sola doğru dönüş yapar. İlk Mısr’da değil de saat orada keşfedilseydi, bugün akrep ve yelkovan ters yönde dönüyor olabilirdi.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir