Akademi Sofrası

Gönderen Editor Tarih Şubat - 27 - 2011

Bazı sosyo-ekonomik yapısı kötü olan yerlerden Türkiye içi göç yapan kişilerin çocukları oldukça fazla kültür bocalaması yaşamaktadır. Bu çocukların tekrar topluma hızlı bir şekilde kazandırılması için değişik projeler yapılmaktadır.

İşte bu projelerden bir tanesi. Bir kaç gündür düşündüğüm bu proje ile bu tür çocuklar yaşadıkları yerde aldıkları eğitim ile daha iyi bir seviyeye gelebilecekler.

İsmi neden  oldu sorusuna gelince çünkü eğitim tek yönlü değildir. Bir çok yönü vardır ve eğitim alırken önce alıştırma ve rahatlama sonra doyma ve haz alma şeklinde gider. Tıpkı bir yemek yer gibi. Önce çorba ile hazırlık sonra yemeklerle doyma ve bir tatlı ile haz alma.

Proje kapsamında projeye katılan öğrenciler akademik ve sosyal iletişimi bir arada bulundurmalı. Amaç öğrencilerin birbirleri ile iyi iletişim sağlamalarının yanında onların ders konusunda da etkileşim içinde bulunmalarını sağlamak. Tabi söz konusu ders olduğu için öğrencilerin kaçmaya çalışmaları oldukça normal. Bu durumda biz de sosyalleşmeyi öyle eğlenceli bir duruma getirmeliyiz ki eğitim etkileşimi göze çarpmamalı.

İşleyişe gelince. Öğrenciler belirli gün ve saatlerde çeşitli mekanlarda toplanmalı ve kendi aralarında sohbet etmeleri ve arkadaşlık ilişkilerini geliştirmeleri sağlanmalı. Daha sonra ise eğitim kısmında öğrencilerin belirli etkinliklerle hayatın içinde kullandığımız somut olayları oyunlar yoluyla öğrencilere vermeliyiz. Tabi bunun sorumluluğunun fazla ve çalışma alanı kısıtlı olacağından bu tür etkinliklerin devamının internet üzerinde getirilmesine karar verdik.

Özellikle  sitelerinde geçirilen zamanı bu şekilde yararlı hale getirebiliriz. Özellikle son zamanlarda yapılan araştırmalar öğrencilerin günde 1,4 saat ile 11,2 saat arasında bir süreyi sitelerinde geçirdikleri kanıtlanmış. İşte biz de bu süreyi onların yararına kullanabiliriz.

Bu yazı Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun olarak hazırlanmıştır. Eğer yazıda kanunlara aykırı bir husus görürseniz lütfen iletişim sayfamızdan bize bildiriniz. Yazının tüm hakları yazara ait olup izinsiz kullanılması yasaktır. Yazıları izinsiz kullanan kişiler hakkında yasal işlemler uygulanır.

Cevapla

Anket

  • 2 kere 2 kaç eder?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası