22 Aralık Yazısı

NASA tarihinde hiç yapmadığı bir şey yaparak 22 Aralık 2012 sabahı yayınlayacağı haberi bir hafta önceden duyurdu. Biz de burada 18 Aralık 2012 günü 4 gün sonra yayınlanacak haberi şimdiden duyuruyoruz.

Dünya Dün Neden Batmadı
Maya takvimine dayanan bir kehanete göre, dün Dünya’nın batmış olması gerekiyordu. Ama bugün göründüğü gibi her şey yerli yerinde ve yaşam normal sürüp gidiyor.
Arkeoastronomi uzmanı Dr. John Carlson bu tahminin bir yanlış anlamadan kaynaklandığını, gerçekte Maya takviminin bitmediğini söylüyor ve “Dünyanın sonu kehaneti zaten Mayalardan kaynaklanmadı. Bu konudaki gerçekler afaki kurgulardan daha ilginçtir” diyor.
Dr. Carlson aslında radyoastronomi eğitimi görmüş ve doktorasını uzak gökadalar konusunda araştırmaları ile almış. Ancak 1970’lerde bir bilimsel toplantıda kayıp Maya uygarlığı hakkında duyduklarından sonra çalışmalarını bu konuya yöneltmiş.
Bilindiği gibi Maya uygarlığı Orta Amerika’da ortaya çıkmış. Mayalar büyük piramitler, süslü tapınaklar ve geniş şehirler inşa etmişler. Yerleşim alanlarında nüfusun kilometre karede 800-1000 kişiye ulaştığı tahmin edilmekte. MS 800’lü yıllarda en parlak dönemlerini yaşayan Mayalar yazılı bir dil geliştirmek yanında astronomide ileri bir bilgi düzeyine ulaşmış.
Dr. Carlson Mayaların zaman hakkında geliştirdikleri bilgi ve kurguların ilginçliğine dikkat çekiyor. “Maya takvimi insanoğlunun her hangi bir yerde şimdiye kadar geliştirdiği en karmaşık takvimdir. Sayı sistemleri 10’lu tabana değil 20’li tabana oturuyordu. Yani bir basamaktaki karakterler 0’da 9’a değil, 0’dan 19’a gidiyordu.”
Maya inanışına göre Dünya MÖ 11 Ağustos 3114 günü yaratılmıştı. Mayalar o günü milat kabul edip takvimlerinin o gün 12.0.0.0.0 olarak başlatmışlardı. Bilimania’da daha önce çıkan ve aşağıda bağlantıları verilen yazılarda da açıklandığı gibi 20 Aralık 2012 günü takvim 12.19.19.19.19 gösterir. Ertesi gün, yani 21 Aralık 2012 günü takvimin 13.0.0.0.0 göstermesi gerekir. Bu durum 31 Aralık 1999’dan bir gün sonra yılın 2000 olarak değişmesi gibidir. Olağanüstü bir durum yoktur.
Dr. Carlson araştırmalarında bu tarihte Dünya’nın batacağı ile ilgili hiçbir Maya öngörüsüne rastlamadığını, Dünya’nın sonu kehanetinin tamamen sonradan ortaya çıktığını söylüyor.
Ayrıca 2012 mayısında açıklanan yeni bulgulara göre (referans aşağıda) Mayaların çok ilerdeki değişik festival ve kutlama tarihlerini hesapladıkları ve bunları takvimlerinde işaretledikleri ortaya çıktı. Buna göre işaretlenen tarihler bizim takvimimize göre 3000’li yıllara kadar uzanmakta.
Peki Mayalar bugün yaşıyor olsalar 21 Aralıkla ilgili ne derlerdi? Otuz yıldır Maya uygarlığını araştıran Dr Carlson bugünün Mayalar için çok önemli olduğunu ve en geniş biçimde törenlerle kutlanacağını söylüyor.
Dr Carlson 21 Aralık için “Mayalar 5125 yıl önce Dünya’yı yaratan tanrılarının geri geleceğine, onlardan özellikle birinin, Bolon Yokte’ K’uh adlı tanrının, zamanın geçişi törenlerine başkanlık edeceğine, zamanın ve uzayın yeniden bir canlılık kazanacağına inanırlar ve bunu kutlamaya hazırlanırlardı. Yani, bu tarih bir son değil bir yenilenme canlanma tarihi olarak görülürdü.” diyor.

Kaynakça:
http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2012/14dec_yesterday/

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir