Şubat Neden 28 Çekiyor?

Resimde gördüğünüz takvim 2011 yılına ait. Özellikle İngilizce olan bir takvim koymak istedim çünkü az sonra yazacağım bilgiler dikkatinizi çekecek.  Dikkat ettiyseniz Şubat 28 gün, fakat seneye 29 gün olacak. Peki neden yılın ikinci ayı böyle değişikliklere neden oluyor?

Bir öğrencim (Zeynep Ç…) koçluk seansından çıkarken bu soruyu sordu bana. Bende bunun açıklamasını ona yaptıktan sonra burada diğer öğrencilerim ve öğretmen arkadaşlarımla da paylaşmak istedim.

Milattan 758 yıl önce Romalılar ile başlıyor olayımız. Romalılar o zamanlar 10 aylık bir takvim yapmışlar. O zamanlar ilk ay Mart ayıymış ve aylar şu şekilde ilerliyormuş; Martius (Mart), Aprilis (Nisan), Maius (Mayıs), Junius (Haziran), Quintilis (Temmuz), Sextilis (Ağustos), September (Eylül), October (Ekim), November (Kasım) ve December (Aralık). Temmuzdan Aralığa kadar olanlar 5,6,7,8,9 ve 10 sayılarının Romalılar tarafından telafuz ediliş şekliymiş.

Tabi bu takvime göre geride bırakılan 60 gün ise günler geçtikçe sorun olmaya başlamış. Daha sonra Janarius (Ocak) ve
Februarius (Şubat) adlarında iki ay oluşturulmuş ve yılın ilk ayı Mart son ayı ise Şubat olmuş.

Sezar tahta geçince bu takvim olayı ile oynamış ve ayların günleri 30 ve 31 olarak değiştirmiş. Yılın son ayı Şubat’a ise 29 gün vermiş. Her 4 senede bir Şubat’a bir gün eklenmesini de kabul etmiş. Zaman ilerledikçe yılın ilk ayını Ocak yapan Sezar yılın son ayına eklenen 1 günü değiştirmemiş ve Şubat ayına 1 gün eklenmeye devam edilmiş.

Julius Sezar ölünce Romalılar imparatorlarının ismini Quintilİs (Temmuz) ayının ismin vermişler ve July olarak değiştirmişler. Sezardan sonra tahta çıkan Augustus kendi şerefine Sextilis (Ağustos) ayının ismini kendi ismi ile değiştirmiş ve August yapmış. Tabi sonra bir eşitsizlik fark edilmiş. Sezar’ın ayı 31 gün iken Augustus’un ayı 30 gün olmuş. Hemen Augustus yılın son ayı Şubat’tan 1 gün alarak Ağustos ayına eklemiş. Böylece iki ayda eşitlenmiş olmuş.

İşte size takvimin ve ayların gün sayılarının ortaya çıkışı. Neden yılın ikinci ayına sürekli bir gün ekleniyor ve az gün sayısına sahip diye merak ediyorsanız işte cevabı burada. Ne kadar ilginç değil mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir