Dikdörtgen Pasta

Gönderen Editor Tarih Şubat - 29 - 2012

Dikdörtgen bir pasta düşünün şöyle çikolata parçalı ve kakaolu. Hatta üzerinde çilek parçaları bile olabilir. Neyse daha fazla canınızı çektirmeden konuya girelim. Bir dikdörtgen pastanın tam ortasından (rastgele bir yerinden ki bu yer her yer olabilir) bir dikdörtgen dilim kesip çıkarıyoruz. Yeni bir şekilde pasta oluşuyor. Elinize verilen bıçakla yeni oluşan pastayı iki kişiye paylaştırmanız isteniyor fakat hiçbir şekilde biri diğerinden fazla pasta almamalı.

Bu tür sorular düşünce tarzınızı değiştirmek ve ufkunuzu genişletmek için sorulmuş sorulardandır. Zaten bir soruda çok fazla bilgi veriliyorsa cevap çok basittir fakat az bilgi ve soru birkaç bilgiden oluşuyorsa o zaman soru gerçekten zordur. Bu soruda da oldukça fazla bilgi verdiğine göre cevap kolay olması gerekiyor ki zaten cevap çok kolay.

Bu soru için iki görüş hakim. Birincisi iki adet dikdörtgen olduğu için açısı ne olursa olsun farketmeksizin ikisininde merkezini belirledikten sonra “iki noktadan bir doğru geçer” ilkesinden yararlanarak bu doğru boyunca kesmek. Böylece iki eş parçaya bölünmüş olacaktır. İkinci görüş ise madem dik olarak bölmeyi düşünemiyorsunuz o zaman yatay olarak tam ortadan kesmeniz gerekmektedir. Fakat burada pastanın tam ortasını bulmak için yüksekliğini bulmanız gerekmekte. Ayrıca bakalım pasta tam dikdörtgenler prizması şeklinde mi? Bunun için soruyu soran kişiye bunları sormanız ve karşılığında ona göre bilgi almanız gerekmektedir.

Bol sorulu günler dileriz 🙂

(Soruyu gönderdiği için Esra P.’ya teşekkürler)

Cevapla

Anket

  • Yazın Ne Yapmak İstersiniz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası