Basit Pil Yapımı

Gönderen Editor Tarih Nisan - 11 - 2011

Evinizde elektrik üretmenin ne kadar kolay olduğunu göstermek amacıyla sizler için bir deney hazırladım. Deneyimizin baş kahramanı ise kola.

Bir kap içine birbirine temas etmeyecek şekilde yerleştirdiğimiz bakır ve alüminyumdan oluşan şerit levhalara kolayı eklediğimizde 0,783 volt değerinde bir elektrik üretiriz.

Bu elektrik ne işimize yarar derseniz cevap hiç olur 🙂 Peki o zaman neden yaptık? Tabi ki bunu artıracağız.

Bu arada alüminyum şerit levhayı bulamadıysanız o iğrenç sigara paketlerinin içinden bulabilirsiniz.

Bakır levha aynı kalmak şartı ile alüminyum levhayı çinko levha ile değiştirirseniz voltaj biraz daha artacaktır. Yarım volt kadar artan voltaj 1,027 değerine ulaşacaktır.

Buradan elde ettiğimiz sonuç; malzemelerin değişmesi ile voltajı artırabileceğimizdir.

.

.

.

.

Denemeye devam ediyoruz. Bakır ve çinko levhalar dururken kola yerine sirke koyalım. Bunlardan iki tanesini birbirine paralel bağlarsak voltaj bir pil kadar elektrik üretir ve 1,5 volt değerine ulaşır.

.

.

.

.

.

Hazırladığımız düzeneğe bir LED ampul bağladığımızda ampul sabaha kadar yanabilir. Hatta sabaha kadar yansa bile yine de 1,5 elektrik üretilebilir. Mesela yukarıda gördüğünüz pil düzeneği akşam ampule bağlandı ve sabaha kadar beklenildi. Sabah ise yandaki resimde görünen pil düzeneği oluştu. LED lamba ise hala yanıyordu.

.

.

.

.

Resimde gördüğünüz gibi bakır, çinko ve koladan oluşan üçlüyü birbirine bağladığımızda 3 voltluk lityum pil kadar elektrik üretebilir.

Ürettiğimiz elektrik LED lambaları kolayca yakabilir. Bir pil kadar ömrü de vardır. Arada bir kolayı değiştirip, metal levhaları silmeniz yeterli.

.

.

.

.

.

.

.

Cevapla

Anket

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası