Zeka ve Mantık Sorularının Tarihi

Gönderen Editor Tarih Şubat - 24 - 2012

Yaklaşık olarak 1900’lü yılların başında çıkan IQ yani zeka, mantık soruları kişilerin belirli bir testten geçerek zekasının yaşının hesaplanmasını amaçlamaktadır. Zeka soruları bilindiği gibi ilk olarak zeka özürlüsü kişilere uygulanmak üzere tasarlanmıştır. Gerçekten zeka geriliği olup olmadığını ispatlamak için kullanılan testlerdi bunlar.

Daha sonraki yıllarda ise bunların her insana uygulanması gerektiği düşünülerek genel IQ testleri oluşturulmuştur. Fakat bunların her insana uygulanması zordu ve ilk olarak askeriyeden başlanıldı. Zamanla iş yerlerinde ve ofislerde eleman alımlarında uygulanmaya başlanıldı.  Artık hemen hemen herkes zeka sorularının veya IQ testlerinin içinden geçiyordu.

Daha sonraları bunlar bazı kişiler tarafından hobi olarak kazanılınca günlük hayatın içerisine giriverdiler. Kare bulmacanın ortaya çıkışı da bu zamanlara denk gelmektedir.  Günlük gazetelerde veya dergilerde çıkmaya başlayan bulmacalar zeka sorularının temelini oluşturdu. Hatta bazı çözümsüz zeka soruları da efsane olarak sorulmaya ve toplum içinde tartışılmaya başlandı. Böylece herkes bir şekilde zeka ve mantık sorularını çözer oldu.

Cevapla

Anket

  • Hiç aşık oldunuz mu?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası