Uyurken Neden İrkiliriz?

Gönderen Editor Tarih Nisan - 13 - 2011

Yorulduğunuz zamanlar uykuya dalma esnasında bütün vücudunuzun irkildiği oldu mu hiç? Sanki bir yerden düşüyormuşçasına bir hisle bütün vücudumuz irkilir ve uyanırız. Peki bunun neden olduğunu düşündünüz mü hiç?

Aslında bununla ilgili 3 tane düşünce var. Birincisi biyolojik olan düşünce. Bu düşünceye göre uyumaya adapte olan vücudumuz hormonal ve elektriksel olarak bir değişime giriyor ve değişim esnasında bütün kaslarımız kısa ve anlık bir kasılmaya maruz kalıyor.

İkinci düşünce ise Jack London tarafından ortaya atılmış ve bir çok kişi tarafından kabul edilmiş bir düşünce. Bu düşünceye göre maymunlar geceleri ağaçların üzerinde uyumaktaydılar ve gece dengelerini kaybettikleri için ağaçtan düşmekteydiler. İnsanlığın maymundan geldiğini düşünen kişiler de bunun hissin bize kalıtımsal olarak aktarıldığını düşünmekteydiler.

Üçüncü düşünce ise dinsel bir düşünce. Bu düşünceye göre ruhumuz vücudumuzdan uyku esnasında ayrılıyor. Anlık ayrılmalarda biz bunun farkına varamıyoruz. Tabi bu inanca göre vücudumuzdan ayrılan ruh çok hızlı bir şekilde hareket edebilir. Vücudumuzdan ayrılan ruh çok hızlı bir şekilde gezindikten sonra hızlı bir şekilde vücudumuza döner ve bu dönme sırasında öyle ani bir dönüş olur ki irkiliriz ve uyanırız.

Bu üç düşünce her ne kadar ispatlanamasa da değişik kesimler tarafından kabul edilmektedir. Hangisinin olduğu ise kesinlikle bir muallaktır. Siz hangisini kabul etmek isterseniz onu seçebilirsiniz. Ama unutmayın ki düşünceniz ispatlanmamıştır.

Cevapla

Anket

  • Oyun size ne kazandırır?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası