Uğur Böcekleri Isırır mı?

Uç uç böceğim, annem bana terlik, pabuç alacak…

şeklinde yıllarca oyun oynadığımız hatta belkide böcek korkumuzu yendiğimiz böcek türüdür uğur böceği. Genellikle yaprak biti ve mantar yiyerek çoğalırlar. Üzerlerinde kırmızı üzerine siyah, sarı üzerine siyah veya tam tersi siyah üzerine kırmızı sarı kabukları bulunur. Oldukça güzel uçabilirler. Çok sıkıştıklarında ise ayaklarını kendilerine çekerek ölü taklidi yaparlar.

Her ne kadar kıskacı kuvvetli ve zehirsiz olsa da çok nadir olarak insanları ısırdıkları görülebilir. Bu tamamiyle kendini koruma amaçlı bir tepkidir. Bunun dışında ısırma eğilimi göstermezler. Bitki zararlılarını yedikleri için tarımda genellikle korunma amaçlı kullanılırlar.

Similar Posts

8 Comments

  1. Boğazımdan ısırdı ya dengesiz. Artık gözumde hicte sevimli degil ?.Sabah marul yedim onun kokusunu alıp boğazıma saldırmis olamaz dimi yani ?. Küçücük böcekin Şiddet anlayışına bak ya. Son lokma benimdi ?

  2. Geçen cumartesi yemekte kucağımda çıktı
    Şimdide ensemde bı acı hissetm ve elime aldığımda uğurböceği isirdiklarini bilmiyordum ve açıyor hala.

  3. Sırtıma girmişti gezdiği yeri ısırmış bişey olmadı bir hafta sonra gecti

  4. Uğur böcekleri zehirlidir aslında.Ama bildiğim kadariylo kuvetsiz.Mesala pireleri falan olduruyomuş.Kahve rengi olanlar falaz az parlak olanlar biraz daha fazla zehirliymis.

  5. Az önce ensemi siyah benekli sarı bi uğur böceği ısırdı. İğne batması gibi sanki. Merak ettim bakayım dedim bi zararı var mi diye. Yazılanlara gore bi zararı yok. Yarım saat sonra ağzımızdan köpükler çıkmasın da 🙂 Bi de bazen oluyo tişörtüme konuyo yeşilimsi bi sıvı bırakıyor. O ne ki acaba üstüme mi isiyo ne .d

  6. ısırırsa ciddi bir hasar olur mu uğur böceği evcilleştirilir mi ???? Iğur bövcekleri hamile olur mu ? uğur böcekleri kendi aralarında konuşur mu???

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir